Król dopalaczy oskarżony jest m.in. o podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-03-2021, 08:02

Król dopalaczy oskarżony jest m.in. o podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry Król dopalaczy na ławie oskarżonych (fot. archiwum)

Śledczy ustalili, że tylko za pośrednictwem jednej firmy kurierskiej "Król Dopalaczy" zamówił 700 kilogramów śmiercionośnych substancji, a u chińskiego dystrybutora składał zamówienia na 100-kilogramowe dostawy substancji i prekursorów do tworzenia dopalaczy.

Przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga rozpoczął się proces Jana S., oskarżonego o kierowanie grupą handlującą dopalaczami, narażanie życia i zdrowia ponad 16 tysięcy osób, z czego 5 zmarło. "Król dopalaczy" nie przyznał się do winy, podważał bezstronność prokuratora i podkreślał polityczny wydźwięk sprawy.

Piątkowa (5 marca) rozprawa była dziesiątą - udaną - próbą otwarcia przewodu sądowego w sprawie przeciwko Janowi S., jego ojcu Jackowi S., partnerce "króla dopalaczy" Paulinie C. i mężczyźnie, który miał zakładać konta służące do prania pieniędzy z dopalaczy. Wcześniejsze terminy odraczane były m.in. ze względu na nieobecność niektórych oskarżonych lub niedyspozycję obrońców.

Podżeganie do zabójstwa
Prokurator Wojciech Misiewicz odczytał akt oskarżenia, po wysłuchaniu którego "Król dopalaczy" stwierdził, że nie przyznaje się do popełnienia opisanych w nim czynów. Potwierdził jedynie udział w jednym przestępstwie; w sierpniu 2020 roku w AŚ w Radomiu, przeglądając akta wyjął z nich zdjęcie swojej partnerki i dziecka, które po chwili refleksji - jak twierdzi - oddał oddziałowemu w areszcie, a później listownie przeprosił prokuratora Misiewicza.

S. oświadczył, że stawiane mu i jego najbliższym zarzuty "przedstawiają fałszywy obraz rzeczywistości". "Król dopalaczy" uważa też, że prokuratura i policja szantażem wymusiły od niego hasła dostępowe do portfela z bitcoinami. Miał to być warunek decydujący o tym, że jego partnerka nie będzie aresztowana.

Jan S. zwrócił uwagę, że prokurator Misiewicz powinien wyłączyć się z jego sprawy już na początkowym etapie. - Pan prokurator jest pokrzywdzonym w innym postępowaniu, w którym jestem oskarżony. Ilość i jakość zarzutów wzrosła z dwóch do osiemnastu od momentu, kiedy stał się pokrzywdzonym - stwierdził S.

Chodzi to toczący się przed Sądem Okręgowym w Warszawie proces, w którym "Król dopalaczy" oskarżony jest m.in. o podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobro za zaostrzenie kar za handel i produkcję dopalaczy. Namawiać miał także do zabójstwa prokuratora Misiewicza.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH