Król dopalaczy oskarżony jest m.in. o podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-03-2021, 08:02

Król dopalaczy oskarżony jest m.in. o podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry Król dopalaczy na ławie oskarżonych (fot. archiwum)

Śledczy ustalili, że tylko za pośrednictwem jednej firmy kurierskiej "Król Dopalaczy" zamówił 700 kilogramów śmiercionośnych substancji, a u chińskiego dystrybutora składał zamówienia na 100-kilogramowe dostawy substancji i prekursorów do tworzenia dopalaczy.

800 tys. obrotu miesięcznie
Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz odczytała podczas rozprawy protokoły z przesłuchań Jana S. po zatrzymaniu w Holandii wiosną 2018 roku. Twierdził on wówczas, że prowadzi firmę, która zajmuje się kupowaniem produktów chemicznych m.in. z Holandii i Chin, a następnie ich dalszą sprzedażą. - Moja firma robi 800 tys. obrotu miesięcznie - zeznał. Mówił, że planował także otwierać laboratoria "jak inni jego znajomi", ale nie uzyskał odpowiednich zgód od władz holenderskich. Zapewniał, że używane przez niego produkty są w pełni legalne i nie były z nich produkowane środki odurzające. - Nigdy się bym czymś takim nie zajął - zapewniał.

Podczas piątkowej rozprawy nie chciał ustosunkować się do tego protokołu tłumacząc, że "nie stanowi on dowodu w sprawie". Innego zdania był prokurator Misiewicz, który materiały zgromadzone przez Holendrów potraktował jako rzetelne dowody, z uwagi na "ilość pouczeń przekraczającą standardy", a w związku z tym "zapewnione oskarżonemu gwarancje procesowe".

Do zarzutów nie przyznała się także 29-letnia Paulina C., oskarżona o wprowadzanie dopalaczy do obrotu i pranie pieniędzy. Oficjalnie bezrobotna i nieposiadająca majątku kobieta miała być według prokuratury prawą ręką Jana S. Ustalono, że C. wielokrotnie dokonywała zakupu za gotówkę biżuterii, odzieży i galanterii. Pieniędzmi z dopalaczy, zdaniem prokuratury, zapłaciła także za operację plastyczną powiększania biustu, co kosztowało 15 tys. zł. - Nie zgadzam się z tymi zarzutami, nie sprzedawałam żadnych substancji i nie wysyłałam żadnych paczek - powiedziała w piątek w sądzie.

Zgon po dopalaczach
Śledztwo, które zrujnowało imperium "Króla Dopalaczy" zaczęło się od śmierci 16-latka z warszawskiego Targówka, 22 września 2017 r. Filip G. siedział przy biurku, wyglądał jakby zasnął przed komputerem z głową opartą o blat. Chwilę wcześniej dzielił się ze znajomymi przez komunikator wrażeniami po zażyciu dopalaczy. Przy zwłokach 16-latka technicy kryminalni znaleźli 1,24 g środków opisanych jako "BUC", oraz inne substancje psychotropowe.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH