
Po zmianie przepisów Pf, jeśli spółka występuje o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki poprzez dodanie wspólnika, który nie spełnia wymogu bycia farmaceutą i posiadania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, nie może takiej zgody otrzymać - uważa inspekcja farmaceutyczna. WSA ma inne zdanie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 czerwca 2019 r. uchylił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.
W sprawie chodziło o to, że podmiot prowadzący aptekę uzyskał zezwolenie przed zmianą przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 Prawo farmaceutyczne, w tym art. 99 ust. 4 Pf przewidującego wymagania dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przez dany podmiot.
Następnie wystąpił o zmianę zezwolenia już po wejściu w życie tej noweli. Złożenie wniosku uzasadnione było dokonanymi przekształceniami w spółce. Spółka, składając wniosek, uzasadniała konieczność zmiany w składzie osobowym wnioskującej spółki poprzez rozszerzenie jej składu osobowego o nowo utworzoną spółkę.
PIF: zmiana zezwolenia tylko na nowych zasadach
Zarówno Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, jak i Główny Inspektor Farmaceutyczny uznali, że podmiot występując o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki, które to zezwolenie uzyskał przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, musi spełniać wymogi nałożone obecnie obowiązującymi przepisami Prawa farmaceutycznego. Inspekcja farmaceutyczna uznała, że w świetle nowych przepisów brak jest możliwości rozszerzenia osobowego składu spółki jawnej o wspólnika będącego spółką kapitałową.
Spółka podniosła w odwołaniu, że w jej ocenie zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność. Argumentowała, że zarówno przed zmianą składu osobowego wspólników, jak i po dokonanej zmianie skład osobowy wspólników obejmował i obejmuje osoby niebędące farmaceutami posiadającymi prawo wykonywania zawodu, obok wspólnika posiadającego prawo do wykonywania zawodu.
GIF podtrzymał decyzję, że podmiot występując o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki, które to zezwolenie uzyskał przed wyjściem w życie ustawy nowelizującej, musi spełniać wymogi nałożone obecnie obowiązującymi przepisami Pf.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych