Lekarka mówiła, że epidemia jest oszustwem. Koledzy lekarze wydali wyrok

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-02-2021, 16:05

Lekarka mówiła, że epidemia jest oszustwem. Koledzy lekarze wydali wyrok Lekarka negowała fakt istnienia epidemii. Koledzy lekarze wydali na nią wyrok (fot. Pixabay)

Izba Lekarska Portugalii (OM) zawiesiła na pół roku w wykonywaniu zawodu lekarza Marię Margaridę de Oliveira za negowanie epidemii Covid-19. Kobieta w ostatnich miesiącach szefowała ruchowi medyków Lekarze na rzecz Prawdy, który uznaje koronakryzys za fałszerstwo i bagatelizuje zagrożenie ze strony koronawirusa.

Rada Dyscyplinarna Izby Lekarskiej uzasadniła zawieszenie w wykonywania zawodu dużą aktywnością medialną Oliveiry. Wskazała, że poprzez jej częste pojawianie się w mediach, gdzie negowała epidemię, zagrażała ona zdrowiu publicznemu Portugalczyków.

W krótkim oświadczeniu przekazanym mediom Izba Lekarska napisała, że portugalska anestezjolog ma prawo odwołania się od decyzji Rady Dyscyplinarnej zarówno przed organami wewnętrznymi OM, jak też przed portugalskimi sądami. Odnotowała, że to pierwszy w Portugalii przypadek medyka ukaranego za negowanie zagrożenia ze strony Covid-19.

OM przyznała, że procedura dotycząca ukarania Oliveiry ruszyła "po licznych skargach" osób oburzonych negowaniem przez lekarkę zagrożenia ze strony koronawirusa. Lizbońska anestezjolog znalazła się na liście osób, które Izba Lekarska uznała jesienią za członków kierownictwa ruchu negującego epidemię. Wówczas też wszczęto wobec niej proces.

W czwartek, 11 lutego, adwokat innego medyka, Gabriela Branco, współzałożyciela ruchu negującego epidemię, potwierdził, że Izba Lekarska uruchomiła proces, który może zakończyć się czasowym zawieszeniem lekarza w wykonywaniu zawodu.

Ruch Lekarze na rzecz Prawdy ogłosił już, że likwiduje swoje konto w sieci Facebook. Przypomniał, że portal ten wielokrotnie blokował ruchowi publikację materiałów dotyczących Covid-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH