Lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję? Tak uważa jedna z lecznic

PRAWO

Autor: oko.press/rynekaptek.pl   10-08-2018, 14:41

Lekarz może odmówić wypisania recepty na antykoncepcję? Tak uważa jedna z lecznic Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na stronie Medicover Polska ukazała się informacja, że lekarz powołując się na klauzulę sumienia może odmówić czynności medycznych, jak też wypisania recepty na środki antykoncepcyjne, czy tabletkę „dzień po”. Sprawę nagłośniła Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jak pisze portal oko.press.pl, na stronie Medicover Polska ukazała się informacja, że lekarz powołując się na klauzulę sumienia może odmówić czynności medycznych (np. in vitro czy aborcja), skierowania na badania, jak także wypisania recepty na środki antykoncepcyjne, antykoncepcję „dzień po”, a także stosowanie innych niż naturalne metody antykoncepcji.

Taka adnotacja pojawia się pod nazwiskiem jednego z lekarzy, który zadeklarował powoływanie się na klauzulę sumienia. O sprawie poinformowała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

O ile zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z 22 listopada 2017 r., iż "nie ma wątpliwości, że lekarz nie może odmówić wystawienia skierowania na badania, nawet jeżeli podejrzewa, że wynik tych badań skłoni kobietę do przerwania ciąży zgodnie z prawem", to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy zgodnie z ustawą z 1996 r. lekarz może odmówić wypisania recepty na podstawie klauzuli sumienia.

Portal przypomina też, iż zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Bioetycznego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk z 2013 r, stosowanie klauzuli sumienia dotyczy osobistego wykonywania czynności, bo tylko takie obciążają lekarskie sumienie. I dlatego „pomimo żądań zgłaszanych przez środowiska aptekarzy i farmaceutów, prawo polskie nie przyznaje przedstawicielom tych zawodów prawa do powołania się na klauzulę sumienia”.

Kluczowe jest uzasadnienie: „Realizowanie recept nie wiąże się z osobistym podejmowaniem czynności, które bezpośrednio godzą bądź stanowią bezpośrednie i realne zagrożenie dla określonego dobra”.

W odrębnej części poświęconej medycynie reprodukcyjnej Komitet Bioetyczny stwierdza: „Klauzula sumienia nie może zwalniać lekarza z obowiązku wypisania pacjentowi recepty na legalny środek antykoncepcyjny, który chce i może on bezpiecznie stosować. Dotyczy to także środków antykoncepcji postkoitalnej (m.in."dzień po"). Ostateczna decyzja o zażyciu tych środków należy bowiem do pacjenta".

Więcej: https://oko.press

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH