
Lekarzom, którzy do końca roku nie podpiszą kontraktów z NFZ, zostaną wypowiedziane umowy na wypisywanie recept na leki refundowane - zapowiada NFZ.
Umowy na wypisywanie leków refundowanych lekarze podpisują z wojewódzkimi oddziałami NFZ niezależnie od kontraktów zawieranych z NFZ. Są to umowy bezterminowe z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Wypowiedzenie lekarzowi takiej umowy oznacza, że jeśli nie będzie miał kontraktu z NFZ, nie będzie mógł wypisywać recept na leki refundowane także w ramach prywatnej praktyki lekarskiej.
Wiceszef Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz poinformował PAP, że od kilku dni otrzymuje od lekarzy zrzeszonych w PZ informacje, że NFZ wypowiada z nimi umowy na wypisywania recept.
- To dyskryminacja pacjentów, którzy chcą leczyć się prywatnie, a mają prawo jak każdy inny pacjent do korzystania z leków refundowanych. Zastanawiam się, czy nie napisać w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich - ocenił. W ocenie wiceszefa PZ, „ta sprawa być może nadaje się na zbadanie przez prokuraturę".
Z kolei rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z PAP, że lekarz, który nie podpisze kontraktu z NFZ nie będzie mógł jednocześnie wypisywać recept na leki refundowane z tego samego Funduszu.
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego domagają się podniesienia o 72 grosze tzw. stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie stawka wynosi 8 zł.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych