Lekarze do leczenia, farmaceuci do kwalifikowania

PRAWO

Autor: LJ   18-03-2021, 08:01

Lekarze do leczenia, farmaceuci do kwalifikowania Zmiany w przepisach, farmaceuci będą mogli kwalifikować do szczepienia przeciw covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Sejm znowelizował ustawę, która pozwoli na kwalifikowanie i przeprowadzenie szczepień przeciw Covid-19 pielęgniarkom, położnym, farmaceutom. Lekarze będą mogli zająć się leczeniem - pisze Paweł Rychlik.

  • Sejm znowelizował ustawę, która pozwoli na kwalifikowanie i przeprowadzenie szczepień przeciw Covid-19 także farmaceutom
  • Kwalifikacje innych niż lekarze osób przeprowadzających kwalifikacje do szczepień zostaną wskazane w rozporządzeniu ministra zdrowia

Wczoraj, 17 marca, posłowie przyjęli sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Za było 421 posłów, przeciw - 20, wstrzymało się trzech. Nie głosowało 16.

Zmiana przepisów ma na celu wprowadzenie rozwiązania, by nie tylko lekarze, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych kwalifikowali do szczepienia przeciw COVID-19.

"Lekarze będą mogli zając się leczeniem"
W nowelizacji nie wskazano, kto będzie mógł kwalifikować do szczepienia. Grupę tę ma wskazać minister zdrowia w rozporządzeniu.

Jednak w domyśle chodzi o te zawody medyczne, które niedawno uzyskały możliwość dokonywania szczepień przeciw covid-19, w tym farmaceutów.

Na nich też wskazuje poseł Paweł Rychlik, z zawodu farmaceuta, który był sprawozdawcą dokumentu.

Po głosowaniu w Sejmie, skomentował na TT:

"Dziś Sejm znowelizował ustawę, która pozwoli na kwalifikowanie i przeprowadzenie szczepień przeciw Covid polskim pielęgniarkom, położnym, farmaceutom. Lekarze będą mogli zająć się leczeniem".

Będzie rozporządzenie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami badania kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 mogą przeprowadzać jedynie lekarze. Wprowadzane zmiany umożliwiają przeprowadzanie tych badań również przez osoby wykonujące niektóre inne zawody medyczne.

"Podkreślenia wymaga, że odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania przedmiotowych badań mają przede wszystkim pielęgniarki i położne" - napisał ustawodawca w uzasadnieniu do projektu.

Kwalifikacje innych niż lekarze osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 zostaną wskazane w akcie wykonawczym wydawanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia na podstawie art. 21c ust. 5 ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH