
Umożliwienie sprzedaży wysyłkowej przez sklepy zielarsko-medyczne spowodowałoby, że mogłyby one realizować recepty na nieokreśloną kategorię produktów leczniczych - uzasadnia odmowę NRA.
Parlamentarny Zespół ds. Ekologii i Polskiego Zielarstwa zorganizował 17 maja br. dyskusję na temat konieczności nowelizacji Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
- art. 72 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne w postaci umożliwienia wytwórcom produktów leczniczych roślinnych na prowadzenie obrotu hurtowego własnymi produktami
- w zakresie zwolnienia z przekazywania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi informacji o obrocie tych produktów
- art. 68 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie sprzedaży wysyłkowej przez sklepy zielarsko medyczne.
- art. 27 ustępów: 5 a i 5 b ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie właściwego i niewprowadzającego w błąd oznakowania, prezentacji i reklamy suplementów diety.
Negatywnie ocenia propozycję dopuszczającą wysyłkową sprzedaż leków przez sklepy zielarsko-medyczne. Chodzi o leki bez recepty lub na receptę dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
"Wprowadzenie zmiany spowodowałoby, że sklep zielarsko-medyczny mógłby realizować zadania przynależne aptece lub punktowi aptecznemu, w tym realizację recept na nieokreśloną kategorię produktów leczniczych" - uzasadnia odmowę NRA.
"Brak wymogu prawnego posiadania przez personel sklepu zielarsko-medycznego wykształcenia minimum technika farmaceutycznego powoduje uzasadnione wątpliwości do merytorycznego przygotowania osób zatrudnionych w tych sklepach do prowadzenia sprzedaży wysyłkowej leków roślinnych i promowania profilaktyki zdrowotnej" - dodano w stanowisku.
Podobnie negatywnie ocenia propozycję zmian w art. 72 ust. 1 Pf w postaci udzielenia zezwolenia producentom na obrót hurtowy produktami leczniczymi roślinnymi.
"Przedstawiona propozycja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ tworzy kolejny, nominalnie legalny kanał dystrybucji leków, który może zostać wykorzystany do nielegalnego obrotu lekami" - uważa Izba.
NRA pozytywnie natomiast usunięcie z listy leków raportowanych do ZSMOPL produktów roślinnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych