Leki z automatu vendingowego?

PRAWO

Autor: eporady24.pl/ rynekaptek.pl   20-07-2017, 13:43

Leki z automatu vendingowego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czytelnik serwisu eporady24.pl zadał pytanie czy możliwa jest sprzedaż leków za pomocą automatów vendingowych. Zdaniem prawników, w przepisach prawnych jest furtka, która teoretycznie umożliwia taką działalność.

Pytający uzyskał odpowiedź, iż zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego, leki mogą być sprzedawane co do zasady wyłącznie w aptekach, zaś wyjątkowo dopuszczalne jest sprzedawanie ich także w punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego, o których mówią art. 68, 70 i 71 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Jak jednak zauważają prawnicy, powyższe przepisy odwołują się do wymogu wydawania leków przez zatrudnionych pracowników, nie ma tam wzmianki o sprzedaży produktów leczniczych za pomocą urządzeń. Pojawia się wobec tego pytanie, czy można sprzedawać leki za pomocą maszyn vendingowych?

- Wydaje się, że leki powinny być sprzedawane przez osoby wymienione w przepisach prawa, aczkolwiek przepisy nie przewidują żadnej sankcji za nieprzestrzeganie tego zapisu. Czyli w teorii jest to furtka dla uznania, że jeżeli leki dopuszczone do sprzedaży pozaaptecznej sprzedawane będą za pomocą automatów vendingowych, a nie - przez pracowników, to działanie takie co prawda byłoby niezgodne z przepisem, ale ustawodawca jak do tej pory nie przewidział za to żadnej kary. Przepisy takie nazywa się w nauce prawa lex imperfecta, można je uznać za „puste przepisy”".

Więcej: http://www.eporady24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH