Lekowi ryzykanci – wydawanie leków na receptę bez recepty to igranie z ogniem?

PRAWO

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   06-08-2017, 20:01

Lekowi ryzykanci – wydawanie leków na receptę bez recepty to igranie z ogniem? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wydawanie przez farmaceutę tabletek antykoncepcyjnych lub preparatów psychotropowych bez recepty stanowi ewidentnie przekroczenie uprawnień ustawowych - wskazuje Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Zadaniem każdego kierownika apteki jest prawidłowe prowadzenie placówki i postępowanie zgodne ze wszystkimi normami prawnymi. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, w których pracujący w aptece farmaceuci „dając wiarę” lub pod „naciskiem” pacjentów godzą się wydawać leki na receptę bez jej okazania.

Niedawno portal „Na Temat” opisał relację jednego z pacjentów, który przyznał, że „koleżanka miała znajomego aptekarza, który w razie potrzeby zawsze jej pomagał. Głównie chodziło o tabletki antykoncepcyjne, na które potrzebowała recepty. Farmaceuta mimo braku recepty leki wydawał "od ręki”.

Co zatem ryzykują aptekarze wydając leki Rx bez recept? Jakie mogą ponieść konsekwencje, gdy uwierzą na słowo pacjentowi, iż ten doniesie receptę, która ostatecznie nigdy nie zostaje mu okazana?

Prezes Wielkopolskiej ORA Alina Górecka wskazuje, iż w przypadku, gdy farmaceuta wydaje tabletki antykoncepcyjne bądź preparaty psychotropowe bez recepty - działanie to stanowi ewidentnie przekroczenie uprawnień ustawowych.

- W momencie kontroli Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny może skierować wniosek do rzecznika odpowiedzialności zawodowej z prośbą o zbadanie sprawy i wszczęcie postępowania. W przypadku przekroczenia uprawnień aptekarz może ponieść konsekwencje z tytułu odpowiedzialności zawodowej – wyjaśnia.

Odwaga czy lekkomyślność?
WIF w takich sytuacjach może pójść o krok dalej: sprawdzić skalę precederu i rozważyć karę dla apteki. Jeżeli takie działania były ciągłe i permanentne, Inspektorat może nawet odebrać zezwolenie na prowadzenie placówki, stwierdzając, że podmiot nie daje rękojmi prowadzenia apteki.

Delegację ustawową do wystawiania recept w sposób ciągły ma lekarz, lekarz dentysta, weterynarz, a od niedawna także pielęgniarka. Przepisy wynikające z art. 96 prawa farmaceutycznego stanowią jasno, że farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz w ilości jednego najmniejszego dostępnego w aptece opakowania tylko w przypadku zagrożenia życia, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH