Łódź: o 40 proc. spadła w Łodzi liczba zatruć dopalaczami

PRAWO

Autor: Dziennik Łódzki/rynekaptek.pl   12-07-2017, 09:45

Łódź: o 40 proc. spadła w Łodzi liczba zatruć dopalaczami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Łodzi, w pierwszej połowie roku odnotowano, aż o 40 proc. mniej przyjęć pacjentów na oddziały toksykologii z powodu zatruć dopalaczami. Jednocześnie trwa batalia o zaostrzenie sankcji związanych z produkcją, handlem, a nawet posiadaniem dopalaczy.

Na konferencji prasowej (11 lipca) zaprezentowano dane dotyczące zatruć dopalaczami w woj. łódzkim. Wynika z nich, że do 5 lipca zarejestrowano 295 przypadków takich zatruć. Przez cały ubiegły rok przyjęto 894 zatrutych pacjentów. Jeśli tendencja się utrzyma, to w całym 2017 roku liczba zatruć nie przekroczy 600 przypadków. Dla porównania, w 2015 roku zanotowano 757 zatruć, w 2014 roku było 495 takich przypadków, a w 2013 roku było ich 234.

Z kolei projekt ustawy, którego autorami są posłowie PO został złożony do Laski Marszałkowskiej. Autorom projektu zależy, aby działania związane z dopalaczami były traktowane jako przestępstwo i wiązały się z karami więzienia, a nie tylko z grzywną.

Projekt zakłada m.in, że należy karać osoby wprowadzające dopalacze do obrotu pozbawieniem wolności od 2 do 12 lat. Kto rozdaje dopalacze musi liczyć się z karą więzienia do 3 lat, a jeśli są to znaczne ilości dopalaczy, to kara ma wynosić od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli ktoś będzie rozprowadzał dopalacze w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, to ma mu grozić do 10 lat więzienia.

Posłowie PO liczą na to, że projekt będzie omawiany jeszcze przed sejmowymi wakacjami, czyli najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH