Lubuskie: rezygnują z książeczek RUM

PRAWO

Autor: DK/rynekaptek.pl   20-01-2011, 13:53

Lubuskie: rezygnują z książeczek RUM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Województwo lubuskie jest ostatnim, które korzysta z książeczek RUM. Ale już od 1 kwietnia recepty i skierowania wydrukują lekarze.

System Rejestru Usług Medycznych w części obecnego województwa lubuskiego powstał już w 1997 roku. Drukował kupony recept do książeczek usług medycznych, ponadto wydawał potwierdzenia zleceń na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze (m.in. na kule, wózki, materace przeciwodleżynowe, cewniki, protezy).

– Dla Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wspomniany system oznacza wydatek rzędu 3,5 mln zł rocznie. Składają się na to m.in koszty funkcjonowania 19 biur RUM (czyli serwis, druk książeczek, media), które są prowadzone w 17 szpitalach, posiadających z nami umowy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego OW NFZ.

Jednak głównym powodem decyzji o likwidacji książeczek była potrzeba ujednolicenia systemu w całej Polsce. Województwa opolskie i pomorskie zlikwidowały RUM od stycznia 2011 roku.

– Mieliśmy sporo sygnałów, że są problemy z realizacją recept i skierowań z książeczek RUM w innych województwach. I odwrotnie, problemy mieli też przyjezdni, planujący leczenie w województwie lubuskim, ale nie posiadający książeczek RUM – wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak.

Od 1 kwietnia zostanie zlikwidowanych 19 biur RUM. Jednak z książeczek będzie można korzystać do wyczerpania zapasów kuponów. Pieniądze zaoszczędzone na produkcji książeczek NFZ zamierza przeznaczyć m.in. na zwiększenie dostępu do świadczeń ambulatoryjnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH