Łukasz Szumowski: nadal rekomenduję wybory korespondencyjne

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-05-2020, 12:21

Łukasz Szumowski: nadal rekomenduję wybory korespondencyjne Sejm uchwalił we wtorek (12 maja) wieczorem nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie (fot. archiwum)

Nadal rekomenduję wybory korespondencyjne. Zgodnie z nową ustawą istnieje możliwość, że minister zdrowia, jeśli sytuacja epidemiczna jest trudna, po prostu zarządzi wybory korespondencyjne na danym terenie - powiedział w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Te poprawki, które zgłosiłem (do ustawy o wyborach prezydenckich - PAP), umożliwiają po pierwsze czas pięciu dni roboczych, żeby po prostu pójść się zarejestrować, czy po prostu zadzwonić czy wysłać maila (ws. chęci głosowania korespondencyjnego - PAP) - wyjaśnił.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że jego poprawki "dają realną możliwość dużej grupie osób, że ci, co chcą, zarejestrują się i zagłosują zgodnie z moimi rekomendacjami": - Nadal rekomenduję wybory korespondencyjne - podkreslił.

Przypomniał, że jeżeli wystąpi trudna sytuacja epidemiczna, wtedy rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, "że tylko wybory korespondencyjne w danym regionie są możliwe". - Czyli jest ta ewentualność, że jeżeli się okaże, że w momencie, gdy będą wybory, sytuacja będzie trudna - no to będziemy głosowali korespondencyjnie - ocenił.

Szumowski zaznaczył, że trzecią rzeczą, na której mu zależało, jest odpowiednia liczba urn. - To znaczy na 750 osób, które głosuje korespondencyjnie, musi być jedna skrzynka czy urna. Bo to daje szansę, że ci, co głosują korespondencyjnie, ci (...) co się obawiają i nie chcą podejmować ryzyka - mogą nie stykać się z innymi. To jest mniej więcej taki standard, jaki mamy, mieliśmy w krajach Europy Zachodniej przy głosowaniu korespondencyjnym - wyjaśnił.

- Przy założeniu tych trzech poprawek, trzech elementów - ja nadal rekomenduję te wybory korespondencyjne. Uważam, że to jest lepsze wyjście niż gdybym (...) obraził się i powiedział, że ustawa jest, jaka jest. Dziękuję państwu. Nie, ja działam na rzecz bezpieczeństwa publicznego i taką możliwość bezpiecznych, korespondencyjnych wyborów zapewniłem również w tej ustawie - podkreślił minister zdrowia.

Sejm uchwalił we wtorek (12 maja) wieczorem nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH