
21 marca br. zastępca prokuratora generalnego, Robert Hernand skierował pismo do wszystkich prokuratur regionalnych w kraju, w którym wskazuje, że śledczy muszą w większym stopniu zaangażować się w zwalczanie procederu odwróconego łańcucha dystrybucji – podaje DGP.
Chodzi o zaangażowanie nie tylko w ramach przysługujących śledczym uprawnień wynikających z przepisów procedury karnej, lecz także w sferze administracyjnej.
„Przepis art. 103 ust. 1 pkt 2 prawa farmaceutycznego przewiduje obligatoryjne cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka naruszyła art. 86a prawa farmaceutycznego, który wprowadza zakaz odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli zakaz zbywania produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu” – przypomina w piśmie śledczym prokurator Hernand.
Dalej uzupełnia: „Postępowania takie może zainicjować lub zgłosić w nich udział prokurator na zasadach ogólnych, w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego”.
– To świetna wiadomość – cieszy się wiceprezes NRA, Marek Tomków. Jego zdaniem, ci, którzy wywożą leki, będą w końcu wiedzieli, że aparat państwowy im nie odpuści.
Jak zauważył, dotychczas bardzo niewielu śledczych miało pojęcie o odwróconym łańcuchu dystrybucji, przez co ich współpraca z inspektorami farmaceutycznymi była niedoskonała.
Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych