Marek Tomków ustosunkowuje się do wyroku NSA

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   14-06-2017, 10:38

Marek Tomków ustosunkowuje się do wyroku NSA Marek Tomków wskazuje, że w prawie farmaceutyczneym jest wiele wymogów, które przedsiębiorca musi spełnić, aby otrzymać zezwolenie

Jeśli przedsiębiorca posiada już zezwolenie na prowadzenie apteki, to nie można mu tego zezwolenia odbierać? Zdaniem Marka Tomkówa, wiceprezesa NRA takie twierdzenie odnośnie przepisu określającego limit 1 proc. aptek jest sprzeczne z logiką.

Jak wczoraj informowaliśmy, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną przedsiębiorcy od orzeczenia WSA w Warszawie, który w wyroku uznał, że organy samorządu aptekarskiego prawidłowo zaopiniowały odebranie zezwolenia na prowadzenie apteki ze względu na naruszenie limitu 1% aptek w województwie.

Jak przytacza DGP, inspektorzy farmaceutyczni przy cofaniu zezwoleń korzystają z art. 37ap prawa farmaceutycznego. Przepis ten stanowi, że organ zezwalający cofa zezwolenie w przypadku, gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w dokumencie.

Gazeta pisze, że sieci apteczne uważają praktykę organów za nielegalną. Ich zdaniem, przepis określający limit 1 proc. aptek w województwie na jeden podmiot dotyczy tylko sytuacji, w której zezwolenie jest wydawane. Jeśli przedsiębiorca już je posiada, nie można mu ich odebrać.

"Ustawodawca w art. 99 oraz 37ap posłużył się dwoma różnymi sformułowaniami. W jednym przypadku jest mowa o warunkach wydania, w drugim – o warunkach wykonywania. Niezasadne jest więc mieszanie tych regulacji i traktowanie kompetencji przyznanej inspekcji w art. 37ap za wytrych pozwalający na odebranie już wydanych zezwoleń" - argumentują.

– Ten argument jest sprzeczny z elementarną logiką. To tak, jakby uznać, że dobry wzrok potrzebny jest tylko do uzyskania prawa jazdy, zaś potem może jeździć nawet niewidomy – oponuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przypomina, że prawo farmaceutyczne przewiduje wiele innych wymogów, które przedsiębiorca musi spełnić, aby otrzymać zezwolenie. Powinien np. zatrudnić kierownika apteki:– Czy to znaczy, że po uzyskaniu zgody może farmaceutę zwolnić i nie można mu cofnąć zezwolenia? Oczywiście, że można – przekonuje prezes Tomków.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH