Marek Twardowski oficjalnie o powodach zdymisjonowania prezesa URPL

PRAWO

Autor: LJ, PAP/rynekaptek.pl   13-03-2009, 12:37

Podczas briefingu zorganizowanego dla prasy w piątek po południu (13 marca) wiceminister zdrowia Marek Twardowski podał powód odwołania Leszka Borkowskiego ze stanowiska prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Ma nim być śledztwo wszczęte w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Marek Twardowski powiedział, że prezes tak ważnego urzędu, podejmującego decyzje rzutujące na działanie wielu koncernów farmakologicznych w Polsce oraz na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, powinien być poza wszelkim podejrzeniem.

Według "Dziennika" dymisja Borkowskiego miała mieć związek z odmową zarejestrowania leku francuskiej firmy Servier. Firma poinformowała w piątek, że zainicjowała spór arbitrażowy z państwem polskim, które oskarża o dyskryminację w związku z odmową przedłużenia rejestracji leku.

– Minister zdrowia podjął decyzję o zdymisjonowaniu prezesa URPL w związku z toczącym się wobec niego śledztwem w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej – podał Marek Twardowski odpowiadający w resorcie za politykę lekową. Jednocześnie odniósł się do doniesień prasowych sugerujących, że utrata stanowiska przez Borkowskiego ma kontekst polityczny. – Powodem odwołania prezesa nie jest to, że jakiś lek nie został zharmonizowany – mówił wiceminister zdrowia.

Podał jednocześnie, że  w czasie trwania procedury harmonizacji leków decyzji odmownych w tej sprawie było 177. W tym 3 decyzje odmowne wobec produktów Serviera. – Niektóre z firmy składały odwołania, natomiast żadna z nich po usłyszeniu argumentów Ministerstwa nie zaskarżyła tych decyzji. Z wyjątkiem Serviera – dodał Marek Twardowski. Podkreślił, że resort nie zna szczegółów sprawy.

Według piątkowego "Dziennika" dymisja Borkowskiego ma związek z odmową zarejestrowania leku francuskiej firmy Servier. Gazeta napisała, że w tej sprawie interweniowało Ministerstwo Gospodarki, sprawą miał interesować się wiceminister Marcin Korolec. Według "Dziennika" Borkowski podejrzewał, że okoliczności starań o rejestrację leku mogą mieć charakter korupcyjny, w styczniu sugerował ABW, że francuski koncern mógł nielegalnie finansować PSL. Gazeta napisała, że ABW bada sprawę od kilku tygodni.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH