Mazowiecki NFZ: recepty tylko po wizycie u lekarza

PRAWO

Autor: PM, Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   16-03-2011, 13:32

Mazowiecki NFZ: recepty tylko po wizycie u lekarza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ wymaga, żeby pacjenci, którzy leczą się przewlekle, stawiali się u lekarza za każdym razem, kiedy potrzebują kolejną receptę.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Mazowiecki Oddział NFZ przeprowadził serię kontroli, w których specjalną uwagę zwracał na sytuację, w której lekarz wypisywał recepty na leki bez wcześniejszego spotkania z pacjentem. W wyniku przeprowadzonych kontroli niektórzy lekarze muszą zwrócić Funduszowi pieniądze za wypisane w ten sposób leki refundowane. Kontrole na Mazowszu nie są jednak żadnym wyjątkiem.

‒ Kontrole wydawania recept na środki refundowane prowadzimy od zawsze. Takie kontrole odbywają sie w całej Polsce ‒ mówi Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

NFZ podkreśla, że lekarze mają obowiązek wystawiania recept tylko po wcześniejszym zbadaniu pacjenta, nawet jeśli pacjent zgłasza się tylko po receptę. Obowiązek każdorazowego sprawdzenia stanu pacjenta przed wypisaniem mu recepty na leki nakłada na lekarzy ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich. 

‒ Lekarz POZ może kontrolować leczenie specjalistyczne i wystawiać recepty na specjalistyczne leki, ale ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty wyraźnie mówi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu ‒ wyjaśnia Wanda Pawłowicz.

Kontrola wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne obejmuje badanie i ocenę prawidłowości działań osób wystawiających recepty, w tym również prawidłowość i zasadność wystawienia recepty. 

‒ To, że lekarz nie badał pacjenta, któremu wypisał receptę widać w dokumentacji tego pacjenta, bo jest wypisana recepta, ale nie ma żadnych innych wpisów, choćby pomiaru ciśnienia ‒ tłumaczy Wanda Pawłowicz. 

Wielu pacjentów uważa, że taka polityka NFZ utrudnia im życie, zmuszając ich do częstszych niż to konieczne wizyt u lekarza tylko po to, żeby uzyskać recepty na leki, które przyjmują od dawna. Pacjenci zwracają uwagę, że konieczność wizyty u lekarza za każdym razem, kiedy chcą otrzymać receptę na potrzebne leki, wydłuża kolejki w przychodniach i tym samym pogarsza dostępność. 

NFZ tłumaczy jednak, że wypisanie recepty to element porady medycznej, a każdy pacjent stale przyjmujący leki musi być systematycznie badany przez lekarza. 

Gazeta Wyborcza sugeruje, że dobrym pomysłem na rozwiązanie tej sytuacji jest wyznaczenie odrębnych godzin lub dni wizyt dla pacjentów, którzy przychodzą tylko po przedłużenie recepty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH