
Na stronach urzędu marszałkowskiego zawisł projekt ustawy antysmogowej. Jeśli wejdzie w życie wszystkie piece instalowane od 1 listopada będą musiały spełniać wysokie normy unijne. Będzie też zakazane palenie węglem kiepskiej jakości i mokrym drewnem w kominkach.
18 lipca urząd marszałkowski ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych ustawy antysmogowej dla Mazowsza.
Dokument zakazuje palenia w piecach najgorszej jakości, najtańszymi mułami i flotokoncentratami węglowymi, a w kominkach biomasą lub drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.
Piece domowe będą musiały z kolei spełniać normy Unii Europejskiej oznaczane zgodne z "wymaganiami ekoprojektu" (określa je rozporządzenie Komisji UE z 2015 roku). Wszystkie piece powinny też mieć wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, co uniemożliwi dorzucanie do paleniska śmieci czy domowych odpadów.
Jeśli dokument zacznie obowiązywać w tym kształcie, ekologiczne piece trzeba będzie montować już od 1 listopada tego roku w nowo budowanych domach na Mazowszu. Dla działających już instalacji przewidziano okresy przejściowe. Najgorsze kopciuchy pozaklasowe należy wymienić do 1 listopada 2023 roku, a te klasy od trzeciej do piątej - do 2028 roku.
Łączny koszt wymiany pieców w ciągu sześciu lat wyniesie od 4,5 mld zł (dotyczy to samych kopciuchów) do 11 mld zł, jeżeli doliczy się wydatki na nową instalację centralnego ogrzewania.
Więcej: warszawa.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych