Mazowsze ma projekt ustawy antysmogowej

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   19-07-2017, 15:23

Mazowsze ma projekt ustawy antysmogowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na stronach urzędu marszałkowskiego zawisł projekt ustawy antysmogowej. Jeśli wejdzie w życie wszystkie piece instalowane od 1 listopada będą musiały spełniać wysokie normy unijne. Będzie też zakazane palenie węglem kiepskiej jakości i mokrym drewnem w kominkach.

18 lipca urząd marszałkowski ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych ustawy antysmogowej dla Mazowsza.

Dokument zakazuje palenia w piecach najgorszej jakości, najtańszymi mułami i flotokoncentratami węglowymi, a w kominkach biomasą lub drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

Piece domowe będą musiały z kolei spełniać normy Unii Europejskiej oznaczane zgodne z "wymaganiami ekoprojektu" (określa je rozporządzenie Komisji UE z 2015 roku). Wszystkie piece powinny też mieć wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, co uniemożliwi dorzucanie do paleniska śmieci czy domowych odpadów.

Jeśli dokument zacznie obowiązywać w tym kształcie, ekologiczne piece trzeba będzie montować już od 1 listopada tego roku w nowo budowanych domach na Mazowszu. Dla działających już instalacji przewidziano okresy przejściowe. Najgorsze kopciuchy pozaklasowe należy wymienić do 1 listopada 2023 roku, a te klasy od trzeciej do piątej - do 2028 roku.

Łączny koszt wymiany pieców w ciągu sześciu lat wyniesie od 4,5 mld zł (dotyczy to samych kopciuchów) do 11 mld zł, jeżeli doliczy się wydatki na nową instalację centralnego ogrzewania.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH