Medyczna marihuana: nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tylko po to, żeby uspokoić opinię publiczną?

PRAWO

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   13-07-2018, 08:02

Medyczna marihuana: nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tylko po to, żeby uspokoić opinię publiczną? Dorota Gudaniec, fundator i prezes Fundacji Krok Po Kroku, nazywa to posunięcie rządzących "marketingiem politycznym" (fot. archiwum)

31 lipca wprowadzono przepisy zezwalające na stosowanie medycznej marihuany. Obowiązują od 1 listopada 2017 roku. Do tej pory nie można jej jednak legalnie kupić.

Tam pacjent może otrzymać medyczną marihuanę na receptę w każdej aptece (w Polsce też tak ma być). Specyfiku zaczyna jednak ostatnio brakować (gwałtownie wzrasta liczba wystawianych recept), mimo że Niemcy - w odróżnieniu od naszych rozwiązań - zdecydowali się na uruchomienie dwóch kanałów dostaw - z importu i z własnych upraw.

- Niemcy wprowadzając ustawę zabezpieczyli sobie import, jednakże równolegle tworzą infrastrukturę potrzebną do własnej produkcji. Na poziomie ustawodawczym zrobili to, co myśmy proponowali, a więc żeby najpierw zapewnić import, ale jednocześnie umożliwić rozwój rynku krajowego. To mogłaby być dochodowa gałąź gospodarki - przekonuje Gudaniec.

Przypomina, że w Niemczech ustawa działa niespełna dwa lata. - A już mają własne uprawy, z tym, że jest cykl wegetatywny roślin, nie da się tego przyspieszyć. Myślę, że popyt uda im się zabezpieczyć w przyszłym sezonie; wtedy będą już mieli własne komponenty medyczne - twierdzi.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH