MF: akcyza na e-papierosy od 2018 roku

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-06-2017, 13:07

MF: akcyza na e-papierosy od 2018 roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

E-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe nie były i nie są w Polsce objęte żadną akcyzą; chcemy, żeby regulacja w tej sprawie obowiązywała od stycznia 2018 roku - powiedział 22 czerwca w Radiowej Jedynce wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

- Dziesięć krajów unijnych ma ten podatek, Polska dołącza do tej grupy w tej chwili i wcale nie z wygórowaną jakąś stawką akcyzową, tylko z taką wynikającą ze średniej tych wszystkich stawek, które w Unii zostały zastosowane - powiedział.

Janczyk wyjaśnił, że projekt został skierowany do konsultacji zewnętrznych.

- Czekamy tutaj na opinie, na zgłoszenia do tego projektu od wszystkich zainteresowanych środowisk, od branży - powiedział.

- Nie możemy dopuścić do tego, żeby ta branża przeniosła się do strefy papierosów nowatorskich i uniknęła płacenia podatku akcyzowego - zaznaczył.

Wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zmiana ma dać budżetowi prawie 100 mln zł rocznie.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że obecnie liczna grupa krajów europejskich opodatkowuje płyn do papierosów elektronicznych (Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia), a kolejne zamierzają je opodatkować.

Wiceminister wyjaśnił, że resort chce zabezpieczyć państwo "przed utratą tego typu dochodów w sytuacji, kiedy jednak palacze stają się często pacjentami naszej służby zdrowia".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH