
Gdy mowa jest o określonym czasie stosowania, nie należy przez to rozumieć całego czasu terapii lekiem przepisanym na recepcie w przepisanej na niej ilości - wyjaśnia MZ.
Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało się w związku z sygnałami dotyczącymi wątpliwości interpretacyjnych związanych z § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 2424), który wskazuje jak na recepcie ma być określany sposób dawkowania.
Mając na uwadze pogląd Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji wypracowany po analizie i zważeniu różnych, czasami całkowicie odmiennych punktów widzenia, DPLiF uznaje, że czas stosowania, o którym mowa w analizowanym przepisie, jest to w istocie składowa danej, jaką w przepisie tym określa się jako częstotliwość - wynika z pisma podpisanego przez Łukasza Szmulskiego p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.
Tym samym w analizowanym przepisie, gdy mowa jest o określonym czasie stosowania, nie należy przez to rozumieć całego czasu terapii lekiem przepisanym na recepcie w przepisanej na niej ilości.
Innymi słowy „częstotliwość stosowania w określonym czasie” należy traktować jako jedną wspólną kategorię, a nie jako dwie kategorie, tzn. częstotliwość stosowania i czas stosowania z tą częstotliwością.
Tym samym przykładowy zapis 2 x 1 tabl. należy uznać za wyczerpujący zapis sposobu dawkowania, wpisujący się w intencję przepisu § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept. W zapisie takim jako ilość należy rozumieć zapis „1 tabl.”, zapis „2x” oznacza częstotliwość, zaś doba jest okresem czasu, co do którego tak określoną częstotliwość należy odnosić.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych