Ministerstwo Zdrowia o interpretacji na receptach zapisu dawkowania

PRAWO

Autor: MZ/Rynek Aptek   12-02-2021, 08:19

Ministerstwo Zdrowia o interpretacji na receptach zapisu dawkowania MZ przedstawiło interpretację zapisu dawkowania leku na recepcie. Fot. LJ PTWP

Gdy mowa jest o określonym czasie stosowania, nie należy przez to rozumieć całego czasu terapii lekiem przepisanym na recepcie w przepisanej na niej ilości - wyjaśnia MZ.

Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało się w związku z sygnałami dotyczącymi wątpliwości interpretacyjnych związanych z § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 2424), który wskazuje jak na recepcie ma być określany sposób dawkowania.

Mając na uwadze pogląd Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji wypracowany po analizie i zważeniu różnych, czasami całkowicie odmiennych punktów widzenia, DPLiF uznaje, że czas stosowania, o którym mowa w analizowanym przepisie, jest to w istocie składowa danej, jaką w przepisie tym określa się jako częstotliwość - wynika z pisma podpisanego przez Łukasza Szmulskiego p.o. dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Tym samym w analizowanym przepisie, gdy mowa jest o określonym czasie stosowania, nie należy przez to rozumieć całego czasu terapii lekiem przepisanym na recepcie w przepisanej na niej ilości.

Innymi słowy „częstotliwość stosowania w określonym czasie” należy traktować jako jedną wspólną kategorię, a nie jako dwie kategorie, tzn. częstotliwość stosowania i czas stosowania z tą częstotliwością.

Tym samym przykładowy zapis 2 x 1 tabl. należy uznać za wyczerpujący zapis sposobu dawkowania, wpisujący się w intencję przepisu § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept. W zapisie takim jako ilość należy rozumieć zapis „1 tabl.”, zapis „2x” oznacza częstotliwość, zaś doba jest okresem czasu, co do którego tak określoną częstotliwość należy odnosić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH