MOPS zmusza pacjentów do realizowania recept tylko w jednej aptece?

PRAWO

Autor: SIA/rynekaptek.pl   17-07-2017, 09:42

MOPS zmusza pacjentów do realizowania recept tylko w jednej aptece? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dostęp do obsługi klientów MOPS winny mieć wszystkie zainteresowane apteki. Brak jest prawnych przesłanek ograniczania tego dostępu do jednej wybranej placówki - wskazuje Śląska Izba Aptekarska.

Do Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach wpłynęło zawiadomienie aptek z terenu Mysłowic na praktyki MOPS, który zmusza pacjentów do realizowania recept, w tym na leki refundowane, tylko w jednej aptece w Mysłowicach. Jak wynika z pisma, na praktyki te skarżą się również pacjenci.

W związku z powyższym, prezes Rady SIA w Katowicach dr Piotr Brukiewicz skierował pismo do dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach, które dotyczyło przestrzegania przepisów ustawy prawo farmaceutyczne oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

W piśmie wskazał, że „przepisy prawa farmaceutycznego nie przewidują możliwości ograniczenia pacjentom korzystania z usług aptek ogólnodostępnych na jakiejkolwiek podstawie, a wręcz nakazują każdej aptece zapewnić pacjentom dostęp do leków w aptece przez nich wybranej".

Zaznaczył, że dodatkowe obowiązki w tym zakresie dotyczą leków refundowanych, których ograniczenie dostępności jest prawnie zabronione, a możliwość ich nabycia w każdej aptece ustawo zagwarantowana.

Poza tym, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądów Administracyjnych określone recepty realizowane tylko w konkretnych aptekach stanowią reklamę tych aptek i naruszają zakaz reklamy aptek, co może powodować konsekwencje prawne.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach w odpowiedzi na pismo Izby informuje, że z apteką, z którą obecnie Ośrodek ma podpisaną umowę, współpracuje od kilku lat:

„Została wybrana do realizacji tego zadania po przeprowadzeniu procedury w ramach obowiązujących przepisów, a ponieważ do tej pory żadna z aptek z terenu Mysłowic nie zgłosiła chęci nawiązania współpracy z tutejszym Ośrodkiem. Ta współpraca jest nadal kontynuowana”.

MOPS dodaje, że dotąd nie wpłynęła żadna skarga ze strony klientów korzystających z pomocy w formie realizacji recept na aptekę, z którą obecnie Instytucja ma podpisana umowę.

Uzasadnia, że klienci korzystający ze świadczeń pomocy społecznej mogą złożyć wniosek o przyznanie zasiłku celowego na leki zgodnie z art. 39 i art. 41 ustawy o pomocy społecznej. Zasiłek celowy lub zasiłek celowy specjalny na leki przyznawany jest w formie pieniężnej lub w formie bonu sodexo, a w sytuacji szczególnej zasiłek celowy w formie realizacji recept w aptece.

Wobec tego, klienci, którzy otrzymując wsparcie w postaci zasiłku celowego w formie pieniężnej, sami decydują w jakiej aptece zrealizują recepty - czytamy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH