Można wydać szczepionkę po upływie terminu realizacji recepty

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   16-10-2020, 15:18

Można wydać szczepionkę po upływie terminu realizacji recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Recepty na szczepionki, dla których zasadniczym terminem realizacji jest termin 30-dniowy, w związku z istniejącym stanem epidemii, powinny móc być wyjątkowo realizowane również po upływie wskazanego wyżej terminu - informuje resort zdrowia.

Minister Zdrowia informuje, że recepty na szczepionki, dla których zasadniczym terminem realizacji jest termin 30-dniowy, w związku z istniejącym stanem epidemii (na który nakłada się również nadchodzący okres jesienno-zimowy i związany z nim tzw. „sezon grypowy”), powinny móc być wyjątkowo realizowane również po upływie wskazanego wyżej terminu.

Podanie szczepionki najczęściej ogranicza się do jednej aplikacji, a jej warunkiem jest dobry stan zdrowia pacjenta i brak przeciwwskazań do zaszczepienia stwierdzony po konsultacji lekarskiej.

Mając więc na uwadze, że okres pomiędzy wystawieniem recepty na szczepionkę a jej realizacją, może w obecnych uwarunkowaniach ulec znaczącemu wydłużeniu (np. przez wgląd na czasowe ograniczenie dostępności do szczepionki, czy infekcję pacjenta, która uniemożliwia zaszczepienie i przesuwa ten proces w czasie, wydłużenie czasu na konsultacje lekarską), pacjenci powinni być zaszczepieni nawet pomimo uchybienia ww. terminowi. Obecnie znajduje to szczególne uzasadnienie w ochronie zdrowia publicznego.

Jednocześnie Minister Zdrowia rekomenduje i jednocześnie apeluje, aby w miarę posiadanych możliwości pacjenci zaopatrywali się w szczepionki bezpośrednio przed zaszczepieniem, tj. aby nie wydłużali tego okresu ponad to co jest obiektywnie konieczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH