MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 08:02

MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece Resort pochyla się nad jakością produktów oraz reklamą

Analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece, a które nie. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej apteki zarabiają na suplementach. Ale nie widzimy potrzeby, by wszystkie dostępnie obecnie nadal tam się znajdowały - mówi Ewa Warmińska.

Częściowo zgadzamy się z wnioskami raportu NIK dotyczącego rynku suplementów diety. Z kilkoma niekoniecznie. To co zauważa Ministerstwo Zdrowia i znajduje odzwierciedlenie w ministerialnym raporcie Zespołu ds. uregulowania reklamy leków i suplementów diety, to problem z prezentowaniem tych produktów i sposobem odbierania informacji przez pacjentów. Ci nie do końca mają świadomość, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem. Niewątpliwie sposób reklamy czy prezentowania produktów wpływa na mylne postrzeganie ich przez pacjentów - mówiła Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-10 marca).

- Jest też kwestia jakości tych produktów. Cały czas inspekcja sanitarna pracuje nad tym, by ta jakość była sprawdzana, kontrole się odbywają. Więc nie można mówić, że nadzoru nad rynkiem nie ma. Chcielibyśmy wprowadzić pewne ułatwienia dla inspektorów, jak i dla podmiotów, które na tym rynku funkcjonują, by weryfikacja tych produktów przebiegała w sposób łatwiejszy i bardziej usystematyzowany - dodała.

Ograniczenie asortymentu
Resort zdrowia od pewnego czasu sygnalizuje propozycje rozwiązań: opłaty za powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety oraz za zmianę tych powiadomień, zakaz reklamy zawierającej fałszywe treści, niebieski pasek na opakowaniach suplementów, by były łatwo odróżniane od leków, wyraźna ekspozycja leków od suplementów w aptece.

- Chcemy wprowadzić zasadę wyraźnego odróżniania leków od suplementów. Co prawda taki przepis znajduje się w prawie farmaceutycznym, ale obecne rozwiązanie nie jest wystarczające. Zdajemy sobie też sprawę jak duże zyski apteki generują ze sprzedaży suplementów. Przeanalizowaliśmy zatem wnikliwie asortyment apteczny oraz co by się wydarzyło, gdybyśmy ten asortyment nieco ograniczyli. Nie ukrywam, że takie mamy pokusy. Dostrzegamy problem w tym, że pacjenci - kierując się do apteki - mylnie mogą uważać, że produkty, które tam otrzymują, mają działanie lecznicze - mówiła wiceszefowa departamentu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH