MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 08:02

MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece Resort pochyla się nad jakością produktów oraz reklamą

Analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece, a które nie. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej apteki zarabiają na suplementach. Ale nie widzimy potrzeby, by wszystkie dostępnie obecnie nadal tam się znajdowały - mówi Ewa Warmińska.


Dyrektor Warmińska odniosła się też do planów resortu dotyczących zaprezentowania nowych zasad opieki farmaceutycznej, w ramach której farmaceuta może uzupełniać aktywność lekarzy w zakresie doradztwa i nadzoru nad farmakoterapią pacjentów: - Planujemy wprowadzić opiekę farmaceutyczną, ale ona nie ma nic wspólnego z asortymentem aptecznym i sytuacją, gdy farmaceuta ma być doradcą w zakresie suplementacji, tak jak nie widzimy takiej potrzeby w przypadku lekarzy. Miejmy to na uwadze.

- Z tego też względu nie należy wiązać opieki farmaceutycznej z potrzebą pozostawienia obecnie dostępnego katalogu suplementów w aptece, a tym bardziej poszerzania tego katalogu. Lekarz nie jest potrzebny do suplementacji i nie widzimy potrzeby, by wszystkie obecnie suplementy musiały być dalej w aptece, po to, by farmaceuta mógł świadczyć opiekę farmaceutyczną. Analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece, a które nie. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej apteki zarabiają na suplementach. Ale nie widzimy potrzeby, by wszystkie tam się znajdowały - dodała.

Można się będzie poradzić
MZ pochylił się też nad problemem reagowania organów nadzoru na pewne sytuacje, które pojawiają się na rynku. - Zdarza się, że mamy produkt zarejestrowany jako suplement, reklamowany jest jako lek, a potem podmiot zmienia jego status na wyrób medyczny. Te trzy kategorie się przeplatają, odpowiadają za nie trzy różne urzędy, toczą się trzy różne postępowania, a w międzyczasie firma bezkarnie kontynuuje emisję fałszywej reklamy lub tylko lekko ją modyfikuje.

- Dlatego mamy pomysł, aby powołać przy ministrze zdrowia zespół lub komisję, która składałaby się z przedstawicieli wszystkich urzędów i każdy problem – bez względu czy będzie dotyczył reklamy czy jakości produktu - mógłby do niej trafić. Taka komisja wydawałaby opinie, który organ powinien zająć się daną sprawą - mówiła Ewa Warmińska.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH