MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 08:02

MZ: analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece Resort pochyla się nad jakością produktów oraz reklamą

Analizujemy, które suplementy powinny zostać w aptece, a które nie. Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej apteki zarabiają na suplementach. Ale nie widzimy potrzeby, by wszystkie dostępnie obecnie nadal tam się znajdowały - mówi Ewa Warmińska.


Jednocześnie GIF zaproponował i resort chce to wprowadzić - możliwość wcześniejszej weryfikacji reklamy, przed jej wprowadzeniem do emisji. Gdy firma ma przygotowaną reklamę, może złożyć zapytanie do GIF, czy przepisy prawa nie są naruszone i czy dana taka reklama może być emitowana. Podobna zasada będzie dotyczyła kontaktów podmiotów z inspekcją sanitarną.

Wycofanie poprzedzi postępowanie
Zgodnie z tym, co mówiła dyrektor Warmińska, resort chce mieć tez możliwość wycofywania reklam znacznie szybciej niż to się obecnie odbywa.

- Wpierw wycofujemy, potem prowadzimy postępowanie. Jednocześnie – by uniknąć zarzutu, że wprowadzane przepisy są niejasne lub nieprecyzyjne, planujemy publikować wszystkie decyzje wydawane w kontekście reklamy leków, suplementów i wyrobów medycznych. Z jednej strony, taka transparentność powinna rozwiać wątpliwości, z drugiej – powstanie w ten sposób katalog reklam wskazujący, jakie działania i sposób prezentacji jest nieprawidłowy i niezgodny z prawem.

- Chcemy też ograniczyć nieco reklamę w mediach i najlepszym kryterium jest wiek odbiorców, do których jest kierowany dany program, przed którym, po lub w trakcie taka reklama jest emitowana.

Kolejny problem do uregulowania to kwestia podobnych opakowań czy nazw. - Nazwy parasolowe, które wprowadzają odbiorców w błąd, są obecnie powszechnie stosowane. Dlatego chcemy zabronić stosowania marek parasolowych. Jeśli wytwórca będzie miał wątpliwości czy dana nazwa nie podpada pod zakaz, będzie mógł o to zapytać komisję przed wprowadzeniem takiego produktu do obrotu.

Co z tymi, które już mamy na rynku? Resort przygotuje na tę okoliczność przepisy przejściowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH