MZ: będzie nowy Zespół ds. opieki farmaceutycznej

PRAWO

Autor: MM/rynekaptek.pl   13-10-2017, 10:55

MZ: będzie nowy Zespół ds. opieki farmaceutycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt zarządzenia Ministra Zdrowia w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych - informuje nas resort zdrowia.

Zgodnie z poprzednio obowiązującym zarządzeniem z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw opieki farmaceutycznej dotychczas funkcjonował Zespół roboczy do spraw opieki farmaceutycznej, którego zadaniem było wypracowanie projektu opieki farmaceutycznej świadczonej przez farmaceutów w ramach uprawnień zawodowych, która podlegałaby finansowaniu ze środków publicznych.

Zarządzeniem z dnia 31 sierpnia 2016 r. ww. Zespół został rozwiązany, jednak jak wyjaśnia resort, rozwiązania będące przedmiotem prac Zespołu zostaną zawarte w nowelizacji ustawy – Prawo Farmaceutyczne, nad którym obecnie trwają prace legislacyjne.

- Projekt zarządzenia, który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, ma na celu  powołanie nowego Zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań zmierzających do pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej jako udokumentowanego procesu, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii
w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik MZ.

Za wprowadzeniem systemu opieki farmaceutycznej, postulują także reprezentanci NIA. Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej niedawno wskazał, że wprowadzenie opieki farmaceutycznej jest sensownym rozwiązaniem zarówno dla samych pacjentów, jak i wydatków państwa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH