MZ o sprzedaży refundowanych wyrobów medycznych w aptekach

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   23-06-2017, 14:52

MZ o sprzedaży refundowanych wyrobów medycznych w aptekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

MZ zajęło stanowisko w sprawie sprzedaży refundowanych wyrobów medycznych przez apteki. Wystarczy roczny staż pracy w aptece, która miała w swojej ofercie produkty ortopedyczne, by starać się o podpisanie umowy z NFZ na sprzedaż wyrobów medycznych.

Do niedawna sytuacja ta nie była jasna, ponieważ Oddziały Wojewódzkie NFZ różnie interpretowały zarządzenie nr 59/2016/DSOZ z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Jedna z Fundacji wystąpiła do Ministra Zdrowia z zapytaniem w tej sprawie.

- Jeśli w aptece przez rok jest prowadzona detaliczna sprzedaż sprzętu ortopedycznego, to zatrudnieni w niej farmaceuci zdobywają kompetencje konieczne, by ubiegać się o kontrakt z NFZ w zakresie uzyskania refundacji na sprzedaż tego typu produktów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z prawem magister farmacji i technik farmaceutyczny uprawnieni są do sprzedaży przedmiotów ortopedycznych (produkowanych seryjnie) oraz środków pomocniczych (z wyłączeniem protetyki słuchu i optyki okularowej), w tym tych, które przysługują pacjentom co miesiąc. Jedynym ograniczeniem jest doświadczenie niezbędne do ich wydawania, jeśli owe produkty mają być objęte refundacją NFZ.

Całe pismo resortu zdrowia w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH