
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które mają zmienić prawo w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych. Wykonywanych w Polsce badań może być nawet dwa razy więcej - podaje DGP.
W Polsce co roku jest kilkaset nowych programów testujących nowe terapie, od tych dotyczących mało groźnych chorób, aż po te śmiertelne. Jedna piąta wniosków o ich przeprowadzenie dotyczy onkologii, popularne dziedziny to także neurologia, kardiologia, diabetologia, reumatologia i pulmonologia.
Gazeta informuje, że od kilku miesięcy w resorcie zdrowia pracuje specjalny zespół, który zajmuje się zmianą przepisów pod kątem liczby przeprowadzanych badań klinicznych nowych substancji leczniczych.
Jak dowiedziała się gazeta, zespół kończy już prace i niedługo rozpocznie się proces legislacyjny obejmujący m.in. implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z 16 kwietnia 2014 r. do polskich przepisów.
W odróżnieniu od wielu innych unijnych przepisów, we wprowadzeniu tych, nie mamy jeszcze opóźnienia – powinny wejść w życie w terminie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014, czyli w październiku 2018 roku.
Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych