MZ podwoi liczbę badań nad nowymi lekami?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   24-03-2017, 10:11

MZ podwoi liczbę badań nad nowymi lekami? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które mają zmienić prawo w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych. Wykonywanych w Polsce badań może być nawet dwa razy więcej - podaje DGP.

W Polsce co roku jest kilkaset nowych programów testujących nowe terapie, od tych dotyczących mało groźnych chorób, aż po te śmiertelne. Jedna piąta wniosków o ich przeprowadzenie dotyczy onkologii, popularne dziedziny to także neurologia, kardiologia, diabetologia, reumatologia i pulmonologia.

Gazeta informuje, że od kilku miesięcy w resorcie zdrowia pracuje specjalny zespół, który zajmuje się zmianą przepisów pod kątem liczby przeprowadzanych badań klinicznych nowych substancji leczniczych.

Jak dowiedziała się gazeta, zespół kończy już prace i niedługo rozpocznie się proces legislacyjny obejmujący m.in. implementację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z 16 kwietnia 2014 r. do polskich przepisów.

W odróżnieniu od wielu innych unijnych przepisów, we wprowadzeniu tych,  nie mamy jeszcze opóźnienia – powinny wejść w życie w terminie rozpoczęcia stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014, czyli w październiku 2018 roku.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH