MZ przypomina: terapia inicjująca w RZS tylko na sześć miesięcy

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   12-07-2010, 13:34

MZ przypomina: terapia inicjująca w RZS tylko na sześć miesięcy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia wydało komunikat w sprawie daty rozpoczęcia procedur stosowania terapii inicjującej w RZS i MIZS.

– Rozstrzygającymi dla wskazania terminu stosowania procedur wynikających z komunikatu z 29 czerwca 2010 roku w sprawie wybrania produktów leczniczych stosowanych w ramach programów zdrowotnych leczenia RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym są przepisy z 11 stycznia 2010, które wskazują, na jaki okres minister zdrowia ustala terapię – głosi komunikat.
 
Wynika z niego, że wskazana terapia może obejmować jedynie kolejne 6 miesięcy przypadające po upływie ostatniego dnia szóstego miesiąca terapii poprzedniej.

Ponieważ pierwsza terapia inicjująca obowiązywała od dnia ogłoszenia pierwszego komunikatu w tej sprawie, czyli od 22 stycznia, okres jej funkcjonwania upływnie 21 lipca 2010. Wskazane w czerwcowym komunikacie terapie będą obowiązywały od 22 licpa 2010 roku do 21 stycznia 2011 roku.

Przypominamy, że 29 czerwca resort ogłosił, że inhibitorem TNF alfa, który uzyskał status terapii inicjującej dla chorych na RZS w programie leczenia RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym zostaje ustanowiony adalimumab (humira) firmy Abbott Laboratories.

Terapię drugorzutową dla pacjentów chorych na RZS w programie leczenia RZS i MIZS stanowi infliximab (remicade) firmy MSD lub etanercept (enbrel) firmy Pfizer, który spełnia kryteria kosztowe wyznaczone dla terapii drugorzędowej.

Resort zdrowia komunikuje, że aktualna terapia inicjująca powinna mieć zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których pacjent zostanie zakwalifikowany przez Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych do leczenia drugorzutowego z wykorzystaniem inhibitora TNF alfa, a produkt leczniczy posiadający aktualnie status terapii inicjującej (adalimumab) nie był uprzednio stosowany.

Produktem leczniczym, który powinien znaleźć zastosowanie u dzieci w wieku 13 lat i powyżej w terapii MIZS, jest adalimumab (humira). U dzieci poniżej 13 r.ż. ministerstwo zdrowia nie wskazuje produktu używanego w terapii MIZS.

Inhibitorem TNF alfa, który uzyskał status terapii stosowanej w programie leczenia inhibitorami TNF chorych z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa zostaje ustanowiony adalimumab (humira).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH