MZ: substancje silnie działające i technicy. Nie ma zmian w podejściu

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   04-05-2020, 12:38

MZ: substancje silnie działające i technicy. Nie ma zmian w podejściu MZ: wykaz środków bardzo silnie działających nie jest obecnie określony w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych, jednak jest stale obecny w dokumencie źródłowym, jakim jest Farmakopea Polska (fot. archiwum)

Niezrozumiałe jest twierdzenie Pana Posła, że upadł czołowy argument, że technik farmaceutyczny nie może wydawać substancji bardzo silnie działających. W dalszym ciągu obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie Pf - ocenia wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Czy i kiedy zechce rozszerzyć asortyment punktów aptecznych, w sytuacji gdy czołowy argument, że technik farmaceutyczny nie może wydawać substancji bardzo silnie działających, upadł? Kiedy Ministerstwo Zdrowia pochyli się nad racjonalną zmianą nieracjonalnych w bieżącym stanie rzeczy zapisów rozporządzeń? - zapytał ministra zdrowia poseł Paweł Szramka.

Odpowiadający na pytanie wiceminister Maciej Miłkowski, wyraził zdziwienie takim ujęciem tematu:

Niezrozumiałe jest twierdzenie Pana Posła, że upadł czołowy argument, że technik farmaceutyczny nie może wydawać substancji bardzo silnie działających. W dalszym ciągu obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie – Prawo farmaceutyczne (art. 65).

Powyższa ustawa określa zadania technika farmaceutycznego. W jej art. 91 ust. 1 pkt 1 zapisano, że „technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Faktem jest, że wykaz środków bardzo silnie działających nie jest obecnie określony w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych, jednak jest stale obecny w dokumencie źródłowym, jakim jest Farmakopea Polska.

Niezmieniony zapis art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne dotyczący miejsca zamieszczenia wykazu, nie wpływa na zmianę właściwości produktów leczniczych zawierających substancje bardzo silnie działające z grupy A (venena – trucizny). Wąski indeksu terapeutycznego (mała różnica pomiędzy dawką terapeutyczną a dawką śmiertelną) również pozostaje niezmienny.

Ta szczególna cecha trucizn obliguje osoby, które mają z nią styczność, do zachowania szczególnej ostrożności zarówno pod kątem właściwego dawkowania, sposobu podawania, łączenia z innymi lekami, suplementami diety czy wyrobami medycznymi oraz do udzielenia właściwej i pełnej informacji pacjentowi.

Dlatego też, mając na uwadze specyfikę substancji, z jaką mamy do czynienia, uprawnionym do dyspensowania leku zawierającego substancję bardzo silnie działającą, może być wyłącznie wykwalifikowany farmaceuta z prawem wykonywania zawodu, gdyż w ocenie Ministra Zdrowia, a także z punktu widzenia realizowanej przez niego polityki zdrowotnej nastawionej na bezpieczeństwo pacjentów, tylko farmaceuta jest przygotowany merytorycznie do operowania takimi substancjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH