MZ tworzy ustawę na wypadek wybuchu epidemii

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   05-10-2017, 11:28

MZ tworzy ustawę na wypadek wybuchu epidemii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami na wypadek wybuchu epidemii. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, będzie można na przykład dużo szybciej uruchomić obowiązkowe szczepienia interwencyjne.

Szczepienia te, nazywane w projekcie ustawy „akcyjnymi", będą dotyczyły wszystkich, u których zwiększone jest ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Dotychczas pojęcie szczepień akcyjnych w przepisach nie istniało. Tylko dwukrotnie minister zdrowia wprowadził je w drodze rozporządzenia (przeciw meningokokom podczas epidemii w roku 2009/2010 i w ubiegłym roku przeciw odrze w ośrodkach dla cudzoziemców). Za uchylanie się od takich szczepień będą kary.

Gazeta informuje, że w projekcie przewidziano też szybszą ścieżkę gromadzenia w Centralnej Bazie Rezerw zapasu szczepionek na wypadek epidemii. Do tej pory była ona uruchamiana w razie klęski żywiołowej. Po zmianach można będzie po nią sięgnąć nawet po wystąpieniu pojedynczego przypadku szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej choroby.

Poza tym, gromadzone na wypadek zarazy będą nie tylko szczepionki, ale także środki ochrony osobistej (np. kombinezony) oraz preparaty dezynfekcyjne.

Jakich chorób resort zdrowia może obawiać się szczególnie? WHO ostrzega, że wraca epidemia odry (35 przypadków śmiertelnych w ostatnich kilkunastu miesiącach w samej Europie), odnotowuje się także coraz więcej zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Tylko w Polsce na tę postać wirusa zachorowało 1700 osób. Uśpioną bombą jest też grypa.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH