MZ ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   31-05-2017, 08:23

MZ ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia podpisał 29 maja 2017 r. rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W komunikacie podaje, że rozporządzenie rozszerza dla niektórych wyrobów katalog osób uprawnionych do wystawiania zleceń, m.in. o fizjoterapeutów.

Jak informuje resort, konieczność wydania rozporządzenia wynikała z brzmienia przepisu art. 155 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, zgodnie z którym rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie zostało czasowo utrzymane w mocy, do dnia 31 maja 2017 r.

MZ wyjaśnia, że rozporządzenie rozszerza dla niektórych wyrobów katalog osób uprawnionych do wystawiania zleceń, m.in. o fizjoterapeutów oraz nadaje uprawnienia do ich wystawiania lekarzom będącym w trakcie specjalizacji.

- W związku z licznymi prośbami pacjentów o umożliwienie w uzasadnionych medycznie przypadkach skrócenia okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci, wprowadzono stosowną zmianę. Rozwiązania te mają poprawić pacjentom dostępność do wyrobów medycznych – czytamy.

Ponadto minister zdrowia wyjaśnia, że w związku z niepokojącym charakterem uwag, zgłoszonych do projektu rozporządzenia w trakcie konsultacji zewnętrznych w zakresie Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT), dotyczących m.in. preferowania przez resort zdrowia tylko jednego producenta oraz wniosków pacjentów o uwzględnienie wszystkich dzieci i dorosłych, jako osób uprawnionych do otrzymania refundacji, zwrócono się do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z pilną prośbą o ponowne przeprowadzenie analiz w tym zakresie, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych systemów.

Mając powyższe na uwadze oraz konieczność wydania przedmiotowego rozporządzenia do dnia 31 maja 2017 r. w celu zapewnienia ciągłości świadczeń, resort podjął decyzję o nieuwzględnianiu na tym etapie Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii.

Jednocześnie ministerstwo zapewnia wszystkich pacjentów cierpiących na cukrzycę, że nie wycofuje się z refundacji CGM, jednak potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie dodatkowych analiz celem wypracowania najlepszego rozwiązania wychodzącego naprzeciw postulatom organizacji pacjenckich.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH