MZ: za unikanie szczepień można nałożyć grzywnę

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   07-07-2017, 12:10

MZ: za unikanie szczepień można nałożyć grzywnę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Żaden przepis prawa nie uprawnia do stosowania środków przymusu wobec osób zdrowych, które nie poddają się szczepieniom obowiązkowym – napisano w petycji do MZ. Resort odpowiada, że takie przepisy istnieją.

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja, w której jej autorzy domagają się zaniechania przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego wydawania niezgodnych z prawem postanowień, w których „wyznacza zdrowym osobom indywidualne terminy szczepień obowiązkowych oraz stosuje się grzywny celem przymuszenia do wykonania szczepienia w wyznaczonym przez siebie terminie”.

„Żaden przepis prawa nie uprawnia Wojewody do stosowania środków przymusu wobec osób zdrowych, które nie poddają się szczepieniom obowiązkowym” – napisano w petycji.

Jej autorzy domagają się również wprowadzenia w Polsce odszkodowań za powikłania poszczepienne oraz rzeczywistej rejestracji działań niepożądanych.

W odpowiedzi na petycję Ministerstwo wskazuje, że w przypadku stwierdzenia uchylania się rodziców lub opiekunów od wypełnienia ustawowego obowiązku szczepień dzieci konieczne jest podejmowanie działań w celu przymuszenia osób zobowiązanych (rodziców lub opiekunów dzieci) do wypełnienia tego obowiązku.

W świetle prawa, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są wierzycielem obowiązku szczepień ochronnych, jako obowiązku o charakterze niepieniężnym.

"Zatem, w przypadku upływu terminów wykonania obowiązku poddania dziecka szczepieniom ochronnym przez jego rodzica lub opiekuna, państwowy powiatowy inspektor sanitarny, uprawniony do żądania w drodze egzekucji administracyjnej wykonania obowiązku poddawania dzieci szczepieniom ochronnym" – czytamy.

W związku z powyższym, w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym obowiązków o charakterze niepieniężnym środkami egzekucyjnymi mogą być m.in. grzywny.

Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie w tej samej lub wyższej kwocie, każdorazowo nałożona grzywna nie może jednak przekraczać kwoty 10 000 zł.

Resort zaznacza, że istnieje możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu grzywny.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH