
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się w środę wieczorem (13 września) pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
Rząd przyjął projekt we wtorek.
Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że tryb wprowadzania ustawy do parlamentu - niezależnie od meritum jakiego dotyka - jest kolejnym przykładem tego, w jaki sposób tworzone jest w Polsce prawo.
- Skoro rząd i parlament nie reaguje w sposób gwałtowny w przypadku takich sytuacji losowych, jakimi są nawałnice, a tak proceduje się ustawę mówiącą o zwiększeniu finansowania zakupów sprzętu, to chciałbym zadać pytanie, co się stało (...), dlaczego tak gwałtownie potrzebujemy wydać 281 mln zł w takim trybie?- powiedział polityk PO.
- Zarzuty o kupowaniu jakiegoś sprzętu padające z ust byłego ministra zdrowia odbieram jako totalne nieporozumienie. Wiadomo, że polski system służby zdrowia potrzebuje pieniędzy - potrzebuje ich oczywiście na świadczenia, ale system to także zasoby, którymi dysponują placówki medyczne. W wielu szpitalach w Polsce sprzęt jest zdekapitalizowany. Niezbędne jest zasilanie systemu środkami inwestycyjnymi - ripostował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Szef MZ wskazał, że zakupy sprzętu są równie pilne jak zakupy świadczeń. - Za wyjątkowo niegodne uważam sugerowanie między wierszami, że ustawa jest po to, by wydać pieniądze w sposób nieuczciwy. To jest coś, co traktuję jako próbę pomówienia - powiedział Radziwiłł. - Sugerowanie, że robimy tę ustawę by zrobić przekręt, to coś, co nie mieści mi się w głowie - dodał.
Minister podkreślił, że projekt ma na celu jedno - zwiększenie środków finansowych na wyposażenie placówek medycznych w sprzęt i aparaturę medyczną. Propozycje zawarte w projekcie mają umożliwić - jak wskazał - przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego.
- Szybki postęp techniczny i technologiczny we wszystkich dziedzinach przekłada się na dynamiczny rozwój nowych metod terapeutyczno-diagnostycznych w medycynie, a także nowych technologii medycznych, co stwarza konieczność stałego inwestowania - podkreślił Radziwiłł.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych