MZ: zmiany w zakresie programów zdrowotnych

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   07-10-2010, 12:23

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

Zmiany mają na celu m.in. dostosowanie obecnego stanu prawnego do obecnie funkcjonujących standardów wykonywania świadczenia  – na etapie diagnostycznym programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadza się System Betesda 2001 w miejsce metody Papanicolaou.

Rozszerza się również katalog świadczeniodawców dopuszczonych do wykonywania badań cytologicznych na etapie diagnostycznym o zakłady/pracownie patomorfologii niewpisane do ewidencji KRDL.

Umożliwia się też przeprowadzania kursów dokształcających zarówno przez Centralny jak i wojewódzkie ośrodki koordynujące, co pozwoli na zwiększenie dostępności do możliwości podnoszenia kwalifikacji przez położne

Ustanawia się także dodatkowe wymogów od świadczeniodawców, w postaci obowiązku uzyskania pozytywnego wyniku kontroli jakości badań mammograficznych oraz zobowiązania do przesłania każdego roku zdjęć mammograficznych do wojewódzkiego ośrodka koordynującego celem przeprowadzenia audytu klinicznego.

Więcej: www.mz.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH