Nawet od niezgodnej z prawem reklamy można odliczać VAT

PRAWO

Autor: Katarzyna Bondaryk, Urszula Gruszko-Szymańska/rynekaptek.pl   22-02-2011, 07:16

Nawet od niezgodnej z prawem reklamy można odliczać VAT

W świetle interpretacji Ministra Finansów, jaką uzyskali prawnicy Kancelarii Adwokackiej Katarzyna Bondaryk, można odliczać VAT także w przypadku reklamy niezgodnej z przepisami prawa.


Takie stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2009 r., w którym stwierdzono, że wykładnia art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, powinna być dokonywana w zgodzie z przepisami Dyrektywy 112 oraz z uwzględnieniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które zapadły na tle wykładni art. 17 (1) i (2) VI Dyrektywy.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 (2) VI Dyrektywy w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do celów transakcji opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku przypadającego do zapłaty.
 

Co na to Minister Finansów
Stanowisko zaprezentowane przez Kancelarię we wniosku o interpretację indywidualną zostało uznane przez Ministra Finansów za prawidłowe. - Pamiętać należy o tym, że interpretacja Ministra nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Interpretacja ta wskazuje jednak w jakim kierunku będą zmierzać ewentualne decyzje organów podatkowych – informują prawnicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH