Nazwa apteka jest zastrzeżona wyłącznie dla apteki

PRAWO

Autor: Katowice OIA/rynekaptek.pl   28-01-2011, 08:50

Nazwa apteka jest zastrzeżona wyłącznie dla apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląski Inspektorat Farmaceutyczny zwraca uwagę na nadużywanie słowa apteka do regału w supermarkecie.

Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej zwrócił uwagę Śląskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, że supermarket Auchan w Mikołowie łamie ustawę Pf umieszczając na stoisku z lekami OTC nazwę Apteka Auchan.

Prezes Piechula przypomina, że zgodnie z ustawą nazwa apteka jest zastrzeżona wyłącznie dla aptek działających na podstawie udzielonego zezwolenia. Jego zdanie podzielił inspektor wojewódzki w Katowicach, kierując do dyrekcji supermarketu żądanie usunięcia napisu.

Stwierdził, że w hipermarkecie Auchan w Mikołowie na hali sprzedaży w dziale kosmetycznym znajduje się regał z napisem "Apteka Auchan". Na regale tym znajdują się tabletki przeciwbólowe, suplementy diety i witaminy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne. Dlatego nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych.

Ponadto apteka może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki.

Zgodnie z art. 127 kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność w zakresie prowadzenia apteki ogólnodostępnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawieni a wolności do lat 2 – informuje śląski inspektorat farmaceutyczny.

Umieszczenie regału z napisem Apteka Auchan w dziale kosmetycznym Hipermarketu w Mikołowie sugerować może klientom, że podjęta została bez wymaganego zezwolenia działalność w zakresie prowadzenia apteki ogólnodostępnej.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-3920.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH