NEJM: niewyspani lekarze są zagrożeniem dla pacjentów

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-01-2011, 11:31

NEJM: niewyspani lekarze są zagrożeniem dla pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach pisma New England Journal of Medicine, niewyspani lekarze nie powinni przeprowadzać planowych operacji bez pisemnej zgody pacjenta.

Według przepisów Unii Europejskiej lekarz może pracować nie dłużej niż 48 godzin bez przerwy. Niestety, przepisy te nie są powszechnie przestrzegane, czego skutkiem jest sprawowanie opieki nad pacjentami przez niewyspanych, przemęczonych lekarzy. Według badań, brak snu upośledza sprawność psychomotoryczną w podobny sposób, jak zatrucie alkoholem.

Na łamach pracy opublikowanej w 2009 roku w czasopiśmie New England Journal of Medicine wykazano, że niewyspani chirurdzy – śpiący mniej niż 6 godzin poprzedniej doby – znacząco zwiększają ryzyko komplikacji u pacjentów poddawanych tzw. planowanym, dziennym operacjom.

Sprawę pogarsza fakt, że osoby niewyspane często nie potrafią właściwie ocenić swoich możliwości. Autorzy badań na podstawie ankiet wykazali również, że większość pacjentów oczekujących na operacje planowe wolałaby być operowana przez wyspanych chirurgów.

NEJM przypomina, że operacje planowane nie są sytuacją nagłą i nie wymagają ratowania życia pacjenta, dlatego można je przełożyć i zapewnić pacjentom opiekę wyspanych chirurgów.

Ponadto - zdaniem autorów pracy - powinien zostać wprowadzony przepis pisemnego informowania pacjenta czekającego na planowaną operację o niewyspaniu lekarza i konieczność uzyskania w takiej sytuacji pisemnej zgody operowanego na wykonanie zabiegu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH