NFZ szacuje straty na 1,5 mln zł. Farmaceuta w areszcie

PRAWO

Autor: PAP   29-03-2021, 16:03

NFZ szacuje straty na 1,5 mln zł. Farmaceuta w areszcie NFZ szacuje straty z tytułu nienaleznej refundaci na 1,5 mln zł Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Przez kilka lat lekarz miał bezprawnie wypisywać recepty na leki refundowane, a farmaceuta je realizować. W ten sposób wyłudzili z NFZ 1,5 mln zł.

73-letni lekarz i 55-letni farmaceuta odpowiedzą za poświadczanie nieprawdy w wypisywanych receptach i ich realizacji w celu uzyskania refundacji za leki. W ten sposób podejrzani mogli narazić NFZ na straty sięgające ponad 1,5 mln złotych.

1,5 mln zł straty NFZ
Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Ciska powiedziała PAP, że gdańscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcję we współpracy z Prokuraturą Rejonową Gdańsk Śródmieście rozpracowali trwającą przynajmniej kilka lat nielegalną działalność gdańskiego lekarza i farmaceuty.

- Ze zgromadzonych w sprawie materiałów wynika, że 73-letni lekarz bezprawnie wypisywał recepty na leki refundowane. Recepty te trafiały do 55-letniego farmaceuty, który je realizował, wyłudzając w ten sposób nienależną refundację leku.

- Policjanci ustalili, że to przestępcze działanie mężczyzn trwało od 2014 roku i mogło narazić NFZ na straty ponad 1,5 miliona złotych - dodała Ciska.

Zarzuty zostały postawione
W minioną środę, 24 marca, funkcjonariusze zatrzymali 73-letniego lekarza oraz 55-letniego farmaceutę.

Podczas przeszukania mieszkań, gabinetu oraz apteki zabezpieczono różnego rodzaju dokumentację świadczącą o ich działalności.

Zabezpieczone przez policjantów dowody oraz zebrane informacje pozwoliły śledczym na przedstawienie lekarzowi i farmaceucie zarzutów, które dotyczyły między innymi poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej i jej wykorzystania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Areszt o dozór policyjny
W piątek, 26 marca, wobec 55-letniego podejrzanego sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

- W stosunku do 73-latka z Gdańska prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz zawieszenie podejrzanego w wykonywaniu zawodu lekarza. Sprawa ma charakter rozwojowy - informuje policjantka.

Obu mężczyznom za przestępstwo oszustwa i używanie dokumentów poświadczających nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH