NIA: aptekarze z placówek ogólnodostępnych też mają prawo do miejsca w przedszkolach

PRAWO

Autor: ms/Rynek Aptek   26-03-2021, 15:33

NIA: aptekarze z placówek ogólnodostępnych też mają prawo do miejsca w przedszkolach Apteki Fot. LJ

Farmaceuci wykonujący zawód w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych też realizują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem i zapobieganiem Covid-19. W związku z tym też mają prawo do pozostawienia swoich dzieci w przedszkolach - podkreśliła prezes NRA.

  • Zgodnie z projektem Rozporządzenia MEN, od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. do przedszkoli i szkół będą przyjmowane wyłącznie dzieci osób realizujących zadania publiczne na rzecz zwalczania pandemii
  • NRA stoi na stanowisku, że do grupy tej zaliczani są wszyscy pracujący aptekarze, bez względu na miejsce pracy

 

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska odniosła się w ten sposób do opublikowanego przez rząd projektu Rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Projekt ten zakłada, że w okresie od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. na obszarze Polski ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół. Wprowadza się jednak wyjątek. Zgodnie z nim dyrektor ww. placówki na wniosek rodziców dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 ma obowiązek zorganizowania zajęć dla tych dzieci.

Z przedszkola powinny móc skorzystać dzieci aptekarzy

NIA wskazuję, że farmaceuci zatrudnieni w aptekach szpitalnych, zakładowych, działach farmacji szpitalnej oraz pozostali farmaceuci zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, jako "rodzice dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą" oraz "rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19" mogą złożyć wniosek o zabezpieczenie takiej opieki.

W opinii NIA prawo to także przysługuje farmaceutą wykonującym zawód w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych. – Oczywistym jest, że są oni także osobami realizującymi zadania publiczne w związku ze zwalczaniem, przeciwdziałaniem i zapobieganiem Covid-19 – podkreśla prezes NRA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH