
Farmaceuci wykonujący zawód w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych też realizują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem i zapobieganiem Covid-19. W związku z tym też mają prawo do pozostawienia swoich dzieci w przedszkolach - podkreśliła prezes NRA.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska odniosła się w ten sposób do opublikowanego przez rząd projektu Rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.
Projekt ten zakłada, że w okresie od 29 marca do 11 kwietnia 2021 r. na obszarze Polski ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół. Wprowadza się jednak wyjątek. Zgodnie z nim dyrektor ww. placówki na wniosek rodziców dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 ma obowiązek zorganizowania zajęć dla tych dzieci.
NIA wskazuję, że farmaceuci zatrudnieni w aptekach szpitalnych, zakładowych, działach farmacji szpitalnej oraz pozostali farmaceuci zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, jako "rodzice dzieci, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą" oraz "rodziców dzieci, którzy realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19" mogą złożyć wniosek o zabezpieczenie takiej opieki.
W opinii NIA prawo to także przysługuje farmaceutą wykonującym zawód w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych. – Oczywistym jest, że są oni także osobami realizującymi zadania publiczne w związku ze zwalczaniem, przeciwdziałaniem i zapobieganiem Covid-19 – podkreśla prezes NRA.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych