NIA: co stało się z uwagami Izby do projektu ustawy o refundacji leków

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   25-10-2010, 08:20

NIA: co stało się z uwagami Izby do projektu ustawy o refundacji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Izba Aptekarska ocenia, że Ministerstwo Zdrowia naruszyło przyjęte zasady i ustawowe uprawnienia Izby.


Zdaniem NIA ustalanie urzędowej marży detalicznej musi być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie regułami, odnoszącymi się do wszystkich podmiotów. Najważniejsze definicje i normy, które muszą być stosowane w całym systemie prawa, zawiera ustawa o cenach. Zachowana musi być także ekonomiczna istota i rola marży handlowej”.

Proponowany przez Ministerstwo Zdrowia sposób liczenia urzędowej marży detalicznej – od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej – oraz jej wysokość stwarzają duże zagrożenie dla kondycji finansowej aptek.

Przy obecnie obowiązującej w Polsce tabeli marż detalicznych dla produktów refundowanych apteki mogą funkcjonować, ponieważ otrzymują od hurtowni farmaceutycznych rabat, najczęściej w granicach od 3% do 8%. Tymczasem ze względu na proponowaną stałą marżę hurtową obniżoną do 5% oraz stałą marżę detaliczną apteki nie będą już mogły otrzymywać od hurtowni rabatu na leki refundowane.

- Ponadto rzeczywista marża apteczna będzie jeszcze niższa niż wynikająca z zamieszczonej w projekcie tabeli, ponieważ ma być ona naliczana od limitów ustalonych dla poszczególnych grup refundowanych produktów leczniczych. W związku z tym, że wartości tych limitów będą prawdopodobnie znacznie niższe niż ceny hurtowe, należy liczyć się z istotnym zmniejszeniem i tak już bardzo niskiej marży aptecznej – ocenia Izba.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH