Nie będzie umorzenia postępowania dotyczącego testów szczepionek w Grudziądzu

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   26-05-2009, 11:30

Nie będzie umorzenia postępowania dotyczącego testów szczepionek w Grudziądzu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Umorzenie sprawy na tym etapie byłoby przedwczesne - stwierdziła sędzia Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz. - Ocena stawianych zarzutów będzie możliwa dopiero po przeprowadzeniu procesu.

Obrońcy właścicieli grudziądzkiej przychodni Dobra Praktyka Lekarska, oskarżonych m.in. o szczepienie pacjentów bez ich wiedzy przeciwko ptasiej grypie, przekonywali sąd, że część zarzuconych im czynów nie jest przestępstwem, a w przypadku pozostałych nie ma podstaw do oskarżenia. Sąd te argumenty odrzucił.

Właściciele grudziądzkiej przychodni oraz sześć pielęgniarek i lekarzy mają być rozliczeni za wyłudzenie ok. 270 tys. zł od krakowskiej spółki, dla której testowali szczepionki na ptasią grypę.

Jednym z zarzutów jest to, że nie informowali pacjentów - przeważnie bezdomnych, przeciwko jakiemu rodzajowi grypy jest podawana szczepionka.

Prokuratura dowodzi również, że oskarżeni  dopuścili się zaniedbania w prowadzeniu dokumentacji badań. Aplikowali tym samym pacjetom szczepionkę po kilka razy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH