Nielegalna produkcja preparatów na potencję, kolejne zatrzymania

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-09-2017, 08:26

Nielegalna produkcja preparatów na potencję, kolejne zatrzymania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Policjanci CBŚP z Poznania zlikwidowali miejsce, w którym nielegalnie produkowano tabletki na potencję; zatrzymano jedną osobę - dowiedziała się PAP w CBŚP. Policja szacuje, że wyprodukowano tam ok. 200 tys. tabletek oraz innych produktów o wartości co najmniej 9 mln zł.

Sprawa miała swój początek we wrześniu 2016 roku. Wówczas policjanci z poznańskiego CBŚP zlikwidowali pod Bydgoszczą nielegalną fabrykę farmaceutyków, w tym leków na potencję. Według funkcjonariuszy była to pierwsza taka fabryka w Europie. Zatrzymano 14 osób; zabezpieczono sterydy i sfałszowane leki o szacunkowej wartości ponad 17 mln zł oraz 48 maszyn.

Na tym jednak policjanci nie zakończyli swoich działań i zatrzymali kolejne osoby współdziałające z tamtą grupą przestępczą.

- Wśród zatrzymanych były także osoby przebywające w Wielkiej Brytanii, a podejrzane o organizację kanału przerzutowego substancji czynnych z Chin do Polski. Łącznie do chwili obecnej zatrzymano 23 osoby, a spośród nich 5 zostało tymczasowo aresztowanych - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

W wyniku kolejnych działań - pod koniec sierpnia br. - funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli w powiecie sępoleńskim (woj. kujawsko-pomorskie) urządzenie służące do formowania tabletek oraz 180 stempli i matryc z grawerem zastrzeżonych znaków towarowych największych światowych koncernów farmaceutycznych.

Policja szacuje, że przy pomocy zabezpieczonego sprzętu - w ciągu 1,5 roku - wyprodukowano około 200 tys. tabletek na potencję oraz innych produktów anabolicznych, o wartości co najmniej 9 mln zł.

W tej sprawie zatrzymano mężczyznę, który usłyszał w prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu wyprodukowanych sfałszowanych produktów leczniczych.

Krzysztof Markowski (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH