Nielegalny wywóz leków: 2 mln poręczenia majątkowego wobec podejrzanych

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-10-2020, 11:17

Nielegalny wywóz leków: 2 mln poręczenia majątkowego wobec podejrzanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poręczenia majątkowe do 2 mln zł, zakaz opuszczania kraju i policyjny dozór zastosowała białostocka delegatura Prokuratury Krajowej wobec pięciu osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym odwróconego łańcucha dystrybucji leków - poinformowała prokuratura.

Według jego informacji, by ukryć prawdziwe pochodzenia sprzedawanych poza granice Polski leków, były one przedmiotem transakcji z wykorzystaniem spółki bufora - hurtowni medycznej, która prowadziła jednocześnie fikcyjną przychodnię lekarską. W pierwszym etapie leki skupowane były - na podstawie fałszywych zapotrzebowań - rzekomo na potrzeby pacjentów, przy czym od początku wiadomym było, iż faktycznie miałyby one być eksportowane za granicę. W dalszej kolejności dokonywano sztucznego przeniesienia zakupionych leków pomiędzy przychodnią a hurtownią leków, aby następnie dokonać ich dalszego zbycia.

Zatrzymania są kontynuacją innego śledztwa, które swoim zakresem obejmuje obrót leków, w tym również ich wywóz za granicę. Tam zarzuty usłyszało dziewiętnaście osób. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że za granicę wywożone były m.in. leki, które znajdowały się na wykazach produktów leczniczych, zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Robert Fiłończuk, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH