Niemcy: dochodowa sprzedaż fałszywej viagry

PRAWO

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   11-04-2011, 10:34

Niemcy: dochodowa sprzedaż fałszywej viagry Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prokuratura w Poczdamie wykryła w ostatnich dniach sieć internetowych sprzedawców fałszywych środków farmaceutycznych. W ciągu dwóch lat oszustom udało się wyłudzić ponad 18 mln euro - pisze "Welt Online", o czym informuje portal Onet.pl.

Specjalnie zaprojektowane strony internetowe, wiarygodne nazwy domen jak maennerapotheke.de (apteka dla mężczyzn) czy viagrasicherbestellen.de (bezpieczne zamawianie viagry) pozwoliły wyłudzić od użytkowników internetu ponad 18 mln euro. W ciągu zaledwie dwóch lat z krajów niemieckojęzycznych uzyskano ponad 200 tys. zamówień na tabletki viagry.

Dzięki fałszywemu systemowi płatności, do złudzenia przypominającemu typowe połączenie z kontem bankowym, pieniądze zamawiających przelewano bezpośrednio na rachunki bankowe między innymi w Limassol na Cyprze czy w Pradze. Do klienta natomiast zamiast oryginalnej viagry trafiała podróbka z Azji. Jej zażywanie według analiz prokuratury w Poczdamie mogło mieć szkodliwe skutki dla zdrowia.

Milionerów z oszustów zrobiła swoista piramida finansowa. Twórcy fałszywych sklepów internetowych oferowali administratorom stron i przedstawicielom marketingu internetowego nawet 30 proc. zniżki na zakupy w zamian za umieszczanie informacji o ich ofercie na swoich witrynach. Wiarygodność witryn wzmacniały też podstawione osoby na forach internetowych. Prokuratura ustaliła, że jeden z głównych oskarżonych o taką fałszywą kampanię zarobił w ciągu roku 300 tys. euro.

Według informacji "Welt Online" do tej pory aresztowano kilku Niemców oraz ich współpracowników z południowo-wschodniej Europy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH