Niemcy: przekręty w dystybucji leków

PRAWO

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   28-02-2011, 10:20

Niemcy: przekręty w dystybucji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki przeznaczone dla biednych, zarażonych wirusem HIV, w Republice Południowej Afryki, były reimportowane i trafiały z powrotem do Niemiec - informuje Deutsche Welle.

Hurtownicy subwencjonowanych lekarstw przeciwko HIV, przeznaczonych dla pacjentów w RPA, reimportowali je do Niemiec. Tabletki, po części luzem, pakowano do worków i skrzyń, po czym nielegalnie wywożono z Południowej Afryki przez Belgię i Szwajcarię do RFN, gdzie były przepakowywane. Kasy chorych poniosły z tego tytułu wielomilionowe straty.

Niemiecki Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden potwierdził, że prokuratury w Lubece, Trewirze i Flensburgu prowadzą śledztwo w sprawie kilku hurtowni lekarstw. Oskarżeni sprzedawali preparaty z niemałym zyskiem, nawet osiągając obroty rzędu sześciu mln euro.

Prokuratura w Lubece prowadzi śledztwo przeciwko dwóm dyrektorom hurtowni farmaceutycznych, którym zarzuca się oszustwo i wykroczenie przeciwko ustawie o lekach. Pod koniec 2009 roku z RPA przez Szwajcarię, Belgię i Wielką Brytanię do miejscowości Trittau w Niemczech dwukrotnie dotarło po trzysta opakowań leku antyretrowirusowego Norvir.
 

Wiele koncernów farmaceutycznych preparaty przeciwko wirusowi HIV udostępnia krajom rozwijającym się po obniżonej cenie, przeważnie za pośrednictwem organizacji pomocowych.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/skandal-w-niemczech
-zarabiali-na-biednych,1,4194534,wiadomosc.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH