Niemcy: tam też istnieje ryzyko zamykania aptek

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   29-10-2010, 10:35

Niemcy: tam też istnieje ryzyko zamykania aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce nie ustaje debata o skutkach, jakie spowoduje wprowadzenie ustawy o refundacji leków. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej, konsekwencją może być zamknięcie 20-40 proc. aptek.

Podobne obawy wyrażają niemieccy aptekarze w związku z nowelizacją ustawy dotyczącej obrotu produktami leczniczymi, której wejście w życie zaplanowano w Niemczech na 1 stycznia 2011 roku.

Nowelizacja ta jest jednym z elementów planu oszczędnościowego Niemieckiego Ministerstwa Zdrowia spowodowanego rekordowym deficytem w systemie ochrony zdrowia na poziomie 11 miliardów euro.

Nowelizacja zakłada m.in. znaczną obniżkę marży hurtowej. Jednak hurtownie farmaceutyczne w Niemczech zapowiedziały, że nie są w stanie pokryć strat wynikających z obniżki marży i będą musiały zrezygnować z udzielania rabatów aptekom i rozważają nawet możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat dla aptek za dostawy leków.

Zgodnie z przedstawionymi obliczeniami przeciętna niemiecka apteka może stracić po wejściu w życie nowelizacji nawet do 30% swoich przychodów.

Dla bardzo wielu aptek stanowiłoby to ogromne zagrożenie dla ich dalszej egzystencji, a dla pozostałych konieczność wprowadzenia drastycznych oszczędności.

Więcej: www.katowice.oia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH