NIL: dostęp dla lekarzy do leków z hurtowni jest nadal utrudniony

PRAWO

Autor: NIL   02-04-2021, 10:33

NIL: dostęp dla lekarzy do leków z hurtowni jest nadal utrudniony Lekarze uważają, że propozycja resortu zdrowia nie rozwiązuje utrudnionego dostępu do zakupu leków w hurtowniach Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Projekt rozporządzenia nadal ogranicza uprawnienie lekarzy do zakupu w hurtowni farmaceutycznej leków, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym - uważa NIL.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych

"Samorząd lekarski od wielu lat oczekuje zmiany przedmiotowego rozporządzenia, która umożliwi lekarzom i lekarzom dentystom prowadzącym indywidualne praktyki lekarskie, indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie, grupowe praktyki lekarskie nabywanie w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych wykorzystywanych w celu bezpośredniego podania pacjentowi" - podkreślono.

Ograniczony dostęp do leków
Zaproponowane brzmienie przedmiotowego rozporządzenia nadal ogranicza uprawnienie lekarzy prowadzących indywidualną lub grupową praktykę lekarską do zakupu w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym oraz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie.

Ograniczenie to uniemożliwia lekarzom zaopatrywanie się w hurtowniach farmaceutycznych w produkty lecznicze, które stosują bezpośrednio u pacjenta w związku z rodzajem udzielonego świadczenia zdrowotnego, inne niż doraźnie dostarczane.

Ponownie do oceny
W ocenie Prezydium NRL ograniczenie możliwości zakupu w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych jedynie do grupy produktów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie (Dz. U. z 2020 r., poz. 1772) jest nieracjonalne i niepotrzebnie utrudnia wykonywanie działalności zawodowej przez lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących praktyki zawodowe.

Z powyższych względów Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ponownie zwraca się do Ministra Zdrowia o dokonanie stosownej zmiany przedmiotowego rozporządzenia.

Farmaceuci na nie
W marcu br. Minister zdrowia opublikował projekt rozporządzenia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych.

Poszerza ono grupę podmiotów, które mogą kupić leki w hurtowniach.

Propozycja spotkała się z ostrą reakcją samorządu aptekarskiego.

"Przyjęcie przepisów w obecnym kształcie ponownie otworzy kanał nielegalnego wywozu leków za granicę" - skomentował projekt rozporządzenia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH