Nocny dyżur apteki pod telefonem? WSA: to ogranicza dostęp w nagłych przypadkach

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   02-09-2020, 08:01

Nocny dyżur apteki pod telefonem? WSA: to ogranicza dostęp w nagłych przypadkach Kolejny aspekt braku rozwiązań w przypadku nocnych dyzurów aptek - czy dyżur apteki pod telefonem wystarczy? (fot. Pixabay)

WSA uznał nieważność uchwały dotyczącej pracy aptek w porze w postaci dyżuru pod wskazanym numerem telefonu. Uznał, że wymóg uprzedniego telefonicznego skontaktowania się telefonicznego ogranicza dostępność usług aptecznych w porze nocnej.

Przedmiotem sądowego rozstrzygnięcia była uchwała rady powiatu kępińskiego, w której radni, w okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 roku ustanowili dyżury:

- w dni powszednie oraz w soboty, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy od godziny 8:00 do godziny 22:00, 

- w porze nocnej - od godziny 22:00 do godziny 8:00 dnia następnego pełni dyżur pod wskazanym numerem telefonu.

Jeden z właścicieli aptek zarzucił uchwale naruszenie art. 94 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne przez ustalenie telefonicznych dyżurów aptek w porze nocnej.

Jak to uzasadnił?

"Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Chodzi zatem o ustalenie takiego rozkładu godzin pracy aptek, który będzie stwarzał możliwość jak najlepszego i najszybszego skorzystania z niezbędnej pomocy wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek, a zaistnieje nadzwyczajna, trudna do przewidzenia potrzeba podania leku. Ustawodawca posłużył się pojęciem również w porze nocnej, stąd dostępność powinna być całodobowa. Określenie, że dyżur aptek w porze nocnej jest pełniony pod wskazanym numerem telefonu istotnie narusza zatem art. 94 ust. 1 Pf".

Według radnych z kolei delegacja ustawowa zawarta w art. 94 ust. 1 Pf. nie określa sposobu dostosowania rozkładu godzin pracy aptek do potrzeb ludności ani środków zapewnienia dostępności świadczeń w porze nocnej.

"Apteki w porze nocnej nie są całkowicie otwarte na zewnątrz, ale najczęściej mają okna w drzwiach wejściowych z przeznaczeniem dla obsługi klientów w nocy, a w części aptek są dzwonki alarmowe, zatem wymóg uprzedniego skontaktowania się przez telefon nie powinien być automatycznie utożsamiany z drastycznym utrudnianiem czy uniemożliwianiem dostępu do usług apteki" - uznali.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH